Zabriske Point

1960’ların sonunda Amerika’ da bir grup siyah ve beyaz öğrencinin sisteme yönelik tartışması ile başlayan Michelangelo Antonioni filmi, o yılların karşıt görüşlü gençlerinin verdiği mücadeleyi yansıtan güçlü bir eser. Düzene ayak uyduramayan, kapitalizmi sorgulayan ve sistemi temelinden düzeltmek isteyen öğrencilerden oluşan panelle başlayan sahneden belgesel tadı alabilirsiniz. Ama iflmin tamamı bambaşka rüzgârlara yelken açıyor.

Zabriske Point

Filmin çekilmesinden 5 yıl sonra, 1975’te hırsızlıktan tutuklanarak girdiği hapishanede, trajik bir şekilde hayatını yitiren başrol oyuncusu Mark, siyah ve beyaz öğrencilerin polisle çatışmasına karışır ve bir uçak çalarak Death Valley’de (Ölüm Vadisi) yer alan Zabriskie Point’e doğru yol alır. Film Mark’ın kendisi gibi dayatılmaya çalışılan değerlerden ve tüketilen herşeyden kaçarak kendini yollara vuran Daria ile tanışması ile ilginçleşmeye başlıyor.

Zabriske Point

Çölün ortasında sadece kendileriyle başbaşa kalarak oradan oraya yuvarlanıp sevişmeye başladıkları sahne, filmin en ses getiren bölümlerinden biri. Onlar gibi onlarca hippi çiftin, çölde sevişmeye başlamasıyla adeta Babyboom neslinin College Fest gösterisine dönen filmdeki Ölüm Vadisi, özgür aşkların epik bir biçimde var olduğu müstesna bir yer.

Zabriske Point

Birçok kişide olduğu gibi filmdeki favori sahnemiz, günümüzdeki bazı filmlerin patlama sahnelerinden bile daha gerçekçi olan patlama sahnesi… Daria’nın patronunun o muhteşem evini havaya uçururken içi hiç mi cız etmedi bilemiyoruz ama ev kıyılacak gibi değildi kesinlikle.

Zabriske Point

Bu patlama sahnesi, bu günlerin teknolojisi düşünüldüğünde sinematografik açıdan halen kusursuzluğunu koruyor. Ardarda ve farklı açılardan çekilen patlama anı, sinematografik bir şaheser. Havaya uçan buzdolabından yavaşça aşağıya gıdaların mükemmel uyumu o sahneyi gözümüzde değerli kılan en büyük etken. Filmin müziklerini Pink Floyd, The Kaleidoscope ve The Youngbloods gibi efsane şarkılara imza atmış grupların yaptığını da düşünecek olursak bu filmi izleyerek sadece eskiyi değil güncelleme vakti gelmiş play listinizi de gözden geçirebilirsiniz. İyi Seyirler!