Galata Serdar-ı Ekrem‘de sokağa taşmış cansız mankenlerin üzerindeki eski elbiselerinden veya rengârenk retro televizyonlarından tanıyabilirsiniz Atölye dö Bora‘yı. Aşağı doğru inen merdivenlerinde önce bu televizyonlar karşılar sizi. İçeri girince beklediğinizden büyük ve kalabalık bir yerde olmanın heyecanı kaplar içinizi. Atölye Dö Bora’da vintage’den yana şanslı olan sadece kadınlar değil. Mekânın sahibi bir erkek olunca haliyle erkekler de fazlasıyla düşünülmüş. Palto, ayakkabı, takımlar ve erkekler için aksesuarlar diğer dükkânlara kıyasla bir hayli fazla. Kız arkadaşı tarafından sürüklenenleri de oyalanacak bir şeyler onları bekliyor yani… Dışarıdan baktığınızda ve dükkânın sonuna doğru yürürken kısa bir süre için de olsa, burayı Çukurcuma‘da veya Galata‘nın ara sokaklarında karşınıza çıkabilecek yerlerden biri gibi sanabilirsiniz. Taa ki ufak bir saç tasarımı bölümü olduğunu görene kadar.

DSC_0667

Adını mekânın sahibi Bora Bey’den alan Atölye Dö Bora’da ‘kuaför ‘kelimesini kullanmamanızı şimdiden öneririz. Bora Bey vintage işini ciddiye aldığı kadar saç tasarımı işini de çok ciddiye alıyor ve küçücük masasından memnun ayrılacağınıza garanti veriyor. Randevu alarak oturmanız gereken koltuğun müdavimleri ve saçını Bora Bey’den başkasına kestirmeyenler de çok. İşte tam bu yüzden duvardaki bu tablo durumu çok iyi özetliyor:

DSC_0701

Gerçekten de Bora Bey’in kestiği saçlar öyle sıradan ellerden çıkmışa hiç benzemiyor. Mutlaka bir aykırılık, bir farklılık var. Bora Bey sanatını konuşturduğunda saçlarınız ya kısmen kazınmış ya da herkesin nerede kestirdiğinizi soracağı kadar fark edilir bir tarza bürünmüş olabilir.

TVs on Atölye Dö Bora

Atölye Dö Bora’da çok sayıda gömlek, kazak, palto, ayakkabı, çanta ve gözlük var. Ama burayı tercih edecekseniz en önemli nedeniniz ayrıntılar olmalı. Fark yaratmanızı ve stilinizi tamamlamanızı sağlayacak gizli aksesuarlardan yana zengin bir yer burası. Yaka iğneleri, papyonlar, rozetler ve tokalar adeta keşfedilmek için belki açıldığından beri -iki yıldır- tozlu raflarında bekliyorlar. Adından da anlaşılacağı gibi Atölye dö Bora, isminin başındaki atölye ünvanını fazlasıyla hak ediyor. Tasarım, moda, sanat, elektronik ve müzik… Her şeyden bir parça bulabiliyorsunuz içeride. Aralardan çıkan eşyaların hiçbiri çöp değil ve orada olmalarının bir sebebi var. Tıpkı eski bir bavulun içinden  karşımıza çıkan David Bowie plağı gibi. Dükkânın düzenli hâli hem bir şeyler bulmanızı kolaylaştırıyor hem de bu tip dükkânların kronik dağınıklığından bıkanların gözüne iyi görünüyor.

DSC_0696

Eğer şanslıysanız aralardan Türkiye‘de olmayan markaları ve Berlin, Londra, Paris gibi şehirlerden gelmiş vintage kıyafetleri uygun fiyata bulabilirsiniz. Benim gözümde Atölye dö Bora’yı favori dükkânlarım arasına sokan parça, üzerimden uzun yıllar çıkarmayacağımı bildiğim siyah-dore kazak oldu.

Adres: Serdar-ı Ekrem Sokak, 8/A, Galata.

Telefon: (0212) 243 08 12

Saatler: Pazartesi- Cumartesi 10.30-22.00, Pazar 14.00-22.00 arasında açık.

Web Sitesi