Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

29 Mayıs’da Kinfolk vesilesiyle toplandığımız workshop’ın ikinci ayağı Sinek Sekiz ile defter yapma atölyesinde buluştuk. Hemen arkasından büyüyen Gezi olayları ve sonrasında çoğumuzdaki genel tatil rehaveti bu yazının ötelenmesinin malum sebeplerinden.
Bu sefer Zeynep’in ve Eda’nın marifetli parmaklarına Ece’nin birbirinden lezzetli ve ferahlatıcı çayları da eşlik etti. Tam bir çay tutkunu olan Ece, çay aşkına ülke ülke gezmiş ve yüzlerce çayın tadına bakarak sonunda kendi çayını yapacak kadar ileriye gitmiş. Çayla ilgili her şeyi bulabileceğiniz web sitesine mutlaka bakın ve Ece’nin çayından içme fırsatı bulursanız kaçırmayın.

Sinek Sekiz’in Kadıköy’deki mabedine Oldmagnet”dan  hatırlayacağınız Ömer’le gittik. Flower Potluck atölyesinin aksine Ömer Fotoğraf ekibindeki erkekler hariç atölyedeki iki erkek konuktan biriydi. Ömer’le Kadıköy’ün eski apartmanlarından birinin merdivenlerinden yukarı doğru nefes nefese tırmanırken bu kadar zevkli döşenmiş bir daireye adım atacağımızı tahmin etmiyorduk. Yüksek tavanları ve büyük kapılarıyla Sinek Sekiz’in ofisi oldukça tarihi bir havaya sahipti. Masada bizi karşılayan küçük hediyelerin olduğu yerlerimizi alıp Sinek Sekiz’den İrem’in kağıt ve ciltleme üzerine verdiği ip uçlarını dinlemeye başladık.

Defteri istediğimiz kalınlıkta yapmamıza yetecek kadar kağıdı ortadan ikiye katladıktan sonra işaretlediğimiz yerlerden delip dikmeye başladık. Daha sonra ortalarını birbirine bağladık ve en son kartonun üzerine seçtiğimiz baskılı kağıdı yapıştırdık. Bütün bu sürecin çok kolay olduğunu söyleyemeyeceğim. Büyük bir sabırla bir defter yapmayı başardığımızda Ömer’le aklımızdan geçen şey bir daha asla defterlerimizden sayfa koparmamak oldu :)

Bunca uğraşın ardından bu defter de alıp da kullanmaya kıyamadığım defterlerin arasına girmeyi başardı. Özellikle el yapımı ve dikişli defterlerin bu kadar güzel olmaları meğer zahmetli olmalarındanmış. Eğer kendi defterinizi kendiniz dikmek veya hazır dikilmişini almak istiyorsanız detaylı bilgi için: Sinek Sekiz’e uğrayın.

http://vimeo.com/72926343#

Fotoğraflar için Zeynep Kayahan, Eda İldam ve Düğme Filme teşekkürler.