Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Henüz ‘hipster’ kelimesini duymaktan baygınlık geçirecek kıvama gelmeden kim bu insanlar, ne içer, ne giyer, ne yer, ne dinler, ne okurlar ve en önemlisi neden ‘hipster’ olarak anılıyorlar ve belki de bunun şu anda farkında bile değiller. Çünkü mesele hipster olmak değil mesele hipster olmamak…

Eğer 60’larda yaşıyor olsaydık bizden hippi diye bahsedeceklerdi. Eğer 80’lerde genç olsaydık disko akımından nasibimizi almış olacaktık. Çoğumuzun çocukluğunun geçtiği fırtınalı 90’lı yılların ardından çok şükür atlattığımız milenyum çağına değinmek bile istemiyorum. Özellikle 2013 yılında  kısıtlanamaz, zapt edilemez ve durdurulamaz bir Gezi Parkı gençliği kol geziyor şu anda ve bu insanların konuştuğu ortak bir dil var ve bundan yıllar sonra bahsedilecek bir akımın bireyleri olarak tarihte yerlerini skinny pantolonları, çiçekli saç bantları, kilim desenli kazakları veya rengârenk air-max’leriyle alacaklar. Yüksek ihtimalle doğal bir rutin içerisinde günlük eylemlerini gerçekleştirirken yani  aslında sadece kendileri olmakla meşgulken zevke, algıya, akla ve samimiyete güzel gelen tercihleriyle evren onları otomatik olarak bir yerlerde çoktan  konumlandırdı bile. Bazıları onlara hipster diyor aslında onlar sadece 2013 yılında gençliğini yaşamaya ‘çalışan’ insanlar.

air max

Ne giyer?

Özellikle üzerinde markanın logosu veya ismi olmayan ürünleri tercih eder. Bir Louis Vuitton çanta veya Gucci kemer hatasına düşmez. Vintage ve ikinci el ürün satan dükkânlar hipster’ların alışveriş ihtiyacını fazlasıyla tatmin eder. Dolaplarında babaannelerinden veya dedelerinden bir şeyler de görebilirsiniz. Bilinen markalar arasından tercihleri American Apparel, Urban Outfitters CobraSnake ve ASOS’dur. Körü körüne tüketime karşı çıkan hipster’lar bilinen markalara fazla para ödemektense bağımsız üreticileri de desteklerler. Yüksek bel jean şort ve skinny pantolon, çiçek baskılı elbise, baskılı tişörtler dolabının en sık kullanılanlarıdır. Neon ojeler, çiçek desenli saç bantları, altın zincir kolye, kuş veya geyik figürlü herhangi bir aksesuar vazgeçilmezleridir. Ayakkabı tercihinde Dr Martens Shoes, Nike Air-Max, Converse, Vans, Superga, Keds ve Toms en rağbet görenler. Bir de yuvarlak camlı gözlükleri unutmamak lazım.

MainStreetVegan-Cover

Ne yer?

Çoğunlukla vegan olan hipster’lar yeşil olan her şeyi sever. Pişmemiş veya vejetaryen gıdalar almaya çalışır. Meyve, kahve ve uzakdoğu mutfağı favorileridir. Sabah kahvelerini içmeden ayılamazlar. Başka bir zevkleri de kendi meyve ve sebzelerini kendileri yetiştirmeleridir. Onları her an tulumlarını üzerlerine geçirmiş ve bahçıvanlığa soyunmuş halde bulabilirsiniz.

charles-bukowski

Ne okur?

Sanat, grafik tasarımı, matematik veya bilim hipsterlar’ın en çok mezun olduğu bölümlerdir. Vice, Another Magazine ve Wallpaper ise en çok okudukları dergiler.  Jack Kerouac, Alan Ginsburg ve Norman Mailer ise favori yazarlarından. Eğer Bukowski yaşasaydı onlardan nefret ederdi ama hipster’lar Charles Bukowski’yi sever.

Ne izler?

Tiyatro severler. Wes Anderson, Hal Hartley ve Jim Jarmusch filmlerini izlerler. Amerikan dizileri en sevdiklerindendir.

little

Ne dinler?

Müzik zevkleri biraz karışıktır. Beklenmeyen zamanlarda beklenmeyen tercihlerde bulunabilirler. Ağırlıklı olarak nu-rave, minimalist techno, independent rap, nerdcore, dream pop, Elephant 6, garage rock, classic rock, jazz ve punk rock dinlerler. Bunlardan bazıları Little Dragon, Animal Collective, Grizzly Bear, Belle & Sebastian (geliyor), Electric President, Stray Kites, Jens Lekman, Neutral Milk Hotel, M83, Neon Indian, Neon Neon, Margot & The Nuclear So and Sos ve King Khan and the Shrines playlistlerinin en çok çalınanları arasındadır. Eğer bu grupların çoğunu hiç duymadıysanız keşfetmeye başlayın.

Sosyal Medya

Özellikle kadın hipsterlar blogspotu çok severler. Çoğunun bir blogu WordPress ve Tumblr’da hesapları vardır. Lomo makinalarıyla çektikleri fotoğraflarını paylaşmaya bayılırlar. Instagram şu sıralar en sık kullandıkları hesaptır. Pinterest hesapları hiç olmayacaktır.

Diğer önemli özellikleri

Mainstream olmaya başlayan her şeyden sonra henüz keşfedilmemiş geleceğin mainstream’ine doğru yönelip yola devam ederler.

Asla Croccs giymezler.

Starbucks yerine kendi kahvelerini öğütüp içmeyi tercih ederler.

Pahalı arabalara binmezler. Birincil vasıta tercihleri bisiklet ikincil ise kaykaylarıdır.

En az bir enstrüman çalmayı bilirler ve çoğunun geçmişinde bir müzik grubu girişimi yatar.

Yazarlar, yazarlar, yazarlar.

Evlilik hayalleri kurmazlar.

Mizah. Kendilerini ve burada okuduklarını ciddiye almazlar.

Onlar asla hipster değildir.

Sahip olunacaklar

Vintage ve ikinci el dükkânlardan toplanmış bir dolap. Bknz: Sentetik Sezar

Baskılı tişört. Bknz: Feline Blush , Sasa Design 

Eski asker botu. Bknz: Vintage Stores

Dövme. Bknz: Negatif Tattoo

Pikap. Bknz: Plak Evi

Analog kamera. Bknz: Lomography

Bisiklet. Bknz: GalmozziAktif Pedal

İyi bir dolmakalem. Bknz: Mont Blanc

 

 

Sırada şehrin hipster haritası ve şu anda okuduğum ‘So You Think You’re a Hipster?’ kitabından notlar var.