Bazen yeryüzünde yaşayan ne kadar farklı yeteneklere sahip insan olduğunu ama büyük bir çoğunluğundan haberimiz bile olmadığını düşünürüm. Çünkü algılarımız aslında çok daha değersiz ve ortalamanın altında işler yapan kişilerle sırf ‘birilerini’ tanıyor oldukları için öylesine körelmiş ve kapanmıştır ki sıra gerçekten üzerine konuşulacak işler yapan insanlara bir türlü gelmek bilmez. Ya da bazen tesadüfler olur ve siz birinin dünyasına adım atarsınız ve sonra hiç çıkmak istemezsiniz. Ayşe Nur’dan haberdar oluşumuz da tam olarak böyle oldu…

Ayşe Nur New York’ta yaşıyor ve görüntü yönetmenliği yapıyor. Aslında İstanbul Teknik Üniversitesi’nde işletme okumuş ve 2009 yılında mezun olmuş.  Ayşe, işletme okuduğu yıllar boyunca film okuyan arkadaşlarının filmlerinde hep onlara yardımcı olurmuş çünkü esasında hep film endüstrisi içerisinde olmak ve hatta eğitimini alıp bunun hocalığını yapmak istermiş. Miami International University of Art and Design’da Film and Video Production üzerine master’ını tamamlayıp, 2012 yılında New York’a taşınmış. O gün bugündür New York’ta web serilerinde, reklamlarda, kısa filmlerde ve bir de İspanyol yönetmen Dani Zarandieta’nin(Cannes Film Festivali tarafindan filmleri gösterilen bir yönetmen kendisi) yönettiği uzun metrajlı bir filmde görüntü yönetmenliği yapmış. Burada bulunduğu bu süre içerisinde görüntü yönetmenliği, kamera operatörlüğü yapmasının yanı sıra, non-profit organizasyonlarda 8-15 yaş arası çocuklara film workshop’ları vermiş. Diğer projelerine devam ederken şu anda New York Film Akademi’sinde hoca asistanlığı yapmakta.

Buradan sonrasını Ayşe Nur anlatıyor:

”2012’de New York’a taşındığım zaman bir Türk kürator Osman Can Yerebakan’ın Charles Dicken’s ın A Christmas Carol adlı eseri üzerinden bir sergi düzenlediğini duydum (“Shadows Will Guide Me” serginin adı) ve bunun üzerine aklıma gelen performans fikriyle ilgili görüştük. Fikrim beğenildi ve iki gün boyunca sergide benim yönettiğim ve yaratıcısı olduğum “Crement”(Kefen) adlı performans sergilendi. (Performans artistinin adı Azmi Mert Erdem) Özetle Christmas Carol geçmiş, günümüz ve gelecekle ilgili olduğundan ben de beyazlar giymiş bir erkeğin, izleyicilere Türk Kahvesi falı bakmasını ve baktığı zaman geçmiş, günümüz ve gelecekten hikâyede belli anahtar kelimeleri kullanarak bahsetmesini istedim. Parçanın adının Kefen olmasının sebebi ise, performans karakterinin kafasında sarılı bezin Doğu kültürlerinde insanların başlarında taşıdıkları bezlerin aslında kefen bezi olmasından kaynaklı olmasıyla ilişkilendirdim. Sergi hem baya rağbet gördü hem de katılımcılar da Türk Kahvesi’nin tadına bakmış oldular bu sayede. 

Yönetmenliğini Sam Shaib’in, görüntü yönetmenliğini ise benim yaptığım diğer eserlerden “Cant” Miami de Cinemaslam Film Festivali’nde En İyi Film, En İyi Yönetmen, En İyi Drama ödüllerini kazandı. Daha sonra Los Angeles IFS film festivalinde en iyi LGBT film ödülüne layık görüldü. Best Short’ta Merit ödülü aldı. Boston LGBT, Torino Film Festivalleri gibi diğer festivallerde de gösterildi. Anıl Doğan’ın yönetmenliğinde New York’ta çektiğimiz ve görüntü yönetmenliğini benim yaptığım diğer bir film “Border” ise Brooklyn Film Festivali’nde gösterildi.

Yönetmen olaraksa Miami Indie Film Festivali’nde Woman Directors Competition’ında “Once Upon A Time” adlı kısa filmimle En İyi Deneysel Film ödülü aldım 2012’de. Bunun yanı sıra yine kendi yönettiğim, 1999 depremiyle ilgili drama filmi olan “Forty-five”, “Kırk Beş” ise 2013 Nisan ayında Newfilmmakers New York’ta gösterildi. Film halâ festivallerde yarışıyor.

Daha sonra Dani Zarandieta adlı İspanyol yönetmenle tanıştım ve kendisinin New York’ta çektiği “Encontrados en NYC” uzun metrajlı filminde görüntü yönetmenliği yaptım.

En son uzun metrajlı projem olan, varoluşçuluğun kurucusu ünlü filozof Kierkegaard ve onu okuyan akademikler, profesörler ve hayatını bu filozofa adamış insanlarla ilgili bir belgeselin görüntü yönetmenliğini yaptım. Projenin yönetmenliğini Janaki Challa yaptı. Şu an bu film kurgu aşamasında.”

 

Biz Ayşe Nur ile tanıştığımıza çok memnun olduk. Yurt içinde ve yurt dışında, iyi projelerde yer alan genç yeteneklerin adını daha çok duymak ve duyurmak adına arayışlarımız devam ediyor.