Cem Çelik 1

Cem Çelik 2

Cem Çelik 3

Cem Çelik 5

Cem’in fotoğraflarıyla ilk kez Lomography Türkiye sayesinde tanışmıştık. Dijital makine kullanan birinin karşısındaki neyse onu fotoğraflamasında çoğu zaman teknik bilgi yeterli olabilliyorken analogda işler biraz daha karışık. Ne kadar iyi bir anı, ne kadar doğru fotoğraflasanız da filmin insafına kalırsınız. O film yanar, kopar ve çöp olur gider. Sabır, sevgi ve tutku ister analog fotoğrafçılık. Bu yüzden ayrı bir saygı duyuyoruz analog kameralardan çıkan fotoğraflara.

Geçtiğimiz günlerde sorgusuz sualsiz Instagram hesabının silindiğini öğrenince tekrar kaybolmadan Devr-i Âlem’e yakışır fotoğraflarını paylaşmak istedik. Cem, fotoğraflarını neden ve hangi duygular içerisinde çektiğini anlatıyor:

“Fotoğraflaşan her nesne basitçe her şeyin kayboluşundan arta kalan bir izdir. Bu izler de benim anılarımı oluşturuyor. Yani beni, hayatımı. Ben anı fotoğrafçısıyım. Hayatımdaki ‘an’ları resmediyorum.

Genellikle arkadaşlarımla, ailemle geçirdiğim zamanları, seyahate çıktığımdaki ‘an’ları çekiyorum. Neredeyse hepsi spontane oluyor bunların. Bazen anlık olarak ortaya bir konsept çıkarıyorum. Yarattığım konseptin fotoğrafta nasıl görüneceği, filmlerin banyodan yanmadan çıkıp çıkmayacağı endişesi ve heyecanı, en çok da sonunda ortaya beni tatmin eden bir işin çıkması fotoğraf çekme tutkumu körükleyen en önemli unsurlar diyebilirim. Benim için ‘an’lar önemlidir ve resmedilmelidir.”

Instagram

Twitter