Bugün kü Kim? köşemizde çok genç ama bir o kadar da yetenekli bir isim var: Emircan Soksan. Henüz 22 yaşındaki Emircan, fotoğrafla ilk kez 7 yaşındayken Kodak fotoğraf makinesiyle tanışmış ve devamı gelmiş. Mimar Sinan’da Şehir ve Bölge Planlama bölümünden mezun olduktan sonra kariyerini video üzerinden geliştirmeyi tercih eden Emircan, CATCH isimli projesiyle, sokak sitili fotoğraflarına yoğunlaşmış. Henüz kariyerinin çok başında olmasına rağmen biz Emircan’ın işlerini çok sevdik. Genç yeteneklere daha fazla şans verilmesi gerektiğinin altını çizerek sözü Şehir Planlama hakkında bizi bilgilendiren Emircan’a bırakıyoruz…

Şehir Planlama, aslında herkesin aklına harita gelse de daha sosyolojik bir kavram. Toplumları inceliyorsun. Otoketi bile üniversite son sınıfta staj yaparken öğrendim. Kimse bize okul boyunca çizim yapmayı öğretmedi. Daha çok kentin nasıl rant kazandığını, nereye ve neden hareket ettiğini gördük. Aslında her şeyin bir anlamı var. Bugün burada (Karaköy’de) bu cafe’lerin sıralanması tesadüf değil. Mesela başlangıçta burada Karabatak açılmadan önce hiçbir şey yoktu. Karabatak’tan sonra Karaköy hareketlenmeye başladı. Sahibi Ali Bey bunu bir şekilde öngördü ve başarılı da oldu.

Bu bölümde okumak bana şehri anlamam ve yorumlamam konusunda çok yardımcı oldu. Mesela Taksim Meydanı ile ilgili şuan kafamda bir sürü soru işareti var. Bazen ‘Evet meydandan araba geçmez.’ diyorum. Bir taraftan aslında seni köstebek gibi tamamen yerin altına sokan bir sistem var. Yerin altında otobüs bekliyorsun ve bu tamamen orta-alt sınıfı etkileyen bir durum. Arabası olan adam zaten otoparka gidiyor ve artık yeni Tarlabaşı’ndaki lüks evine giriyor. Yani alt sınıf aşağı itilip, üst sınıf iyice yukarı taşınmış oluyor. Şehir Planlama bu anlamda şehirle ilgili kararları vermekle yükümlü. Mesela hava alanlarının veya fuarların şehir dışında olmalarının bir nedeni var. Şehir hangi yoğunluğu kaldırır veya kaldırmaz gibi. Bütün bunlar şehri anlama ve yorumlama konusunda avantaj sağlıyor.”

Emircan’ı daha yakından tanımak için web sitesini ziyaret edin.