Bugün Galata Selfestate’de 83 yaşında bir anneanne olan Muazzez Türker’in resim sergisi başlıyor. Artık her hafta Selfestate, başka bir sanatçıyı ağırlıyor olacak ama bu seferki sanatçı diğerlerinden oldukça farklı. Bu serginin bana heyecan veren tarafı, birçok insan henüz 60’lı yaşlarının başında bile kendisini hayatın monotonluğuna kaptırmış ve hatta ununu eleyip eleğini asmışken, Muazzez Hanım birçok genç insana taş çıkartmış ve kendisinde yepyeni bir yetenek keşfetmiş: Resim yapmak. Bu yaşta bu tutkusunu bir adım öteye götürmesi ve hayata dört elle sarılıyor oluşu çok da sık rastlanır bir durum değil. Sanatın, sanatı sevmenin veya kendini keşfetmenin ne yaşı ne de sınırı yok.

Ressam kızı Sevinç Demirelli’nin ısrarlarıyla 80 yaşında resim yapmaya başlayan anneanne, hayatta karşılaştığı, belleğinde yıllar boyu iz bırakan karakterleri resmediyor. Resim yapmaya başlamasıyla, yıllardır gizli kalmış yaratıcılığını gün yüzüne çıkarma fırsatı bulan Türker, böylece ihtiyacı olan fiziksel güce, canlılığa ve motivasyona da kavuşmuş oldu.

Bir kaç ayda 200’den fazla eseri kapsayan bir portfolyo yaratan Türker, çizmeye ve boyamaya her gün devam ediyor. Bir büyükanne, bir anne, bir teyze, bir abla, bir yoldaş ve bir arkadaş olan Türker, resimlerinde hayat dolu karakterlere ve yaşamı kutlayan neşe dolu ruhlara göndermeler yapıyor. Renklerin, hareketlerin ve duyguların samimiyetle buluştuğu anlar, Türker’in muhteşem karakteriyle birleşiyor ve unutulmaz ve etkileyici portrelere dönüşüyor.

Kendi deyimiyle bu hayatta ihtiyacı olan tüm yeteneklere sahip olduğunu ve sadece aptallara tahammülü olmadığını söyleyen anneannenin sergisi belki yeteneğini boşa harcayan insanlara rehber olur.

 

Muazez Türker tarafından tasarlanmış kapsül grandmaxselfestate koleksiyonunda, enteresan karakter ve renkleri taşıyan fularlar ile anneanne stiline bürünebilirsiniz.

30 Kasım’a kadar devam edecek olan serginin açılış partisi, bugün 18:30-21:00 arasında olacak.