Kinfolk serilerine kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu ay benim için her zamankinden bol Kinfolk’lu bir ay olacak. Dün Kinfolk Sydney Dinner Series’a katıldım ve en kısa zamanda event’in yazısını paylaşacağım. Sydney’den İstanbul’a döndüğümde ise beni Ece Erel’in çayları yani Herbal Infusions workshop’ı bekliyor olacak. Bir ayda iki event, daha ne isterim.

En son Kinfolk buluşmamızın teması Kinfolk Magazine’in çıkardığı yemek kitabı The Table’ı kutlamaktı. Milk Gallery’de yapılan buluşmada Food Project’ten Ayşe ve Deniz, Kitchen Gureilla, Geraldine Cooks’tan Eda, ev sahibelerinden Zeynep ve Gülriz’in  özenle seçerek yaptığı yemekleri yedik ve yeni katılımcılarla daha da büyük bir aile olduk. Herkesin favori tariflerini katılımcılarla paylaştığı geceden tarifleri bu blogda bulabilirsiniz. Herkesin büyük emek harcadığı bu gecenin sonunda daha çok tarif ve daha çok yeni insanla tanışmanın mutluluğu içindeydik.

Sobremasa’nın doğal peçeteleri, Urbanbake’in zarif kürdanları, Vesaire’nin güzel çiçekleri, KronotRop’un mis gibi kahveleri, Müz’ün bayıldığım teraryumları ve Geraldine Cooks’un çok lezzetli elma ve domates chutney’si… Bunca kişinin emeği ve özverisiyle yine çok güzel bir gece oldu. Herkese teşekkürler!

Partnerler

Milk Gallery & Design Store 

The Food Project 

Geraldine Cooks 

Vesaire 

Düğme Film 

Kronotrop 

Urbanbake 

Sobremesa 

Acme Props

 Fotoğraflar: Düğme Film