1980’lerin İngiltere’sini anlatan ve ırkçılık,savaş ve faşizm eleştirisiyle öne çıkan This is England, 2006 yılında İngiliz Bağımsız Film Ödüllerinde (British Independent Film Awards) 7 dalda aday gösterildi ve “Best British Independent Film” ve “Most Promising Newcomer” dallarında 2 ödül kazandı. Eğer halâ izlemediyseniz bir an önce izlemeniz gereken filmler listenizin üst sıralarına almanızı şiddetle öneririz!

80’lerin ilk yarısına denk gelen Falkland Savaşı zamanları İngiltere… Suç, göç, öfke, işsizlik  ve ırkçılık hat safhada. Alt sınıf gençlerin oluşturduğu Skinhead grubu üyelerinin işçi sınıfıyla olan acımasız mücadelesi önce Londra, sonra İngiltere derken bütün dünyayı sarıyor. Kendisini olayların tam ortasında bulan ve Skinhead üyelerinin maşası haline gelen baş karakter Shaun, aslında filmin yönetmeni Shane Meadows‘u temsil ediyor. Meadows, This is England’da Falkland Savaşı zamanında Skinhead üyeleriyle takıldığı dönemde yaşadıklarını anlatıyor. Bu dönem filmiyle İngiltere’nin o yıllarına dönüp hem acısına, hem coşkusuna hem modasına konuk oluyoruz. Filmi izlerken kendinizi oradakilerin yerine koymamak mümkün değil. ‘Ben olsaydım ne yapardım?’ sorusu kafanızda bolca yankılanıyor.

Ve bir filmin müzikleri bu kadar mı iyi seçilebilir? Daha ilk baştan güçlü bir müzikle başlayan bir film izleyicisini kesinlikle hayal kırıklığına uğratmıyor. Mutlaka seyredin.