Caz tınıları İstanbul semalarında birkaç günden beri İKSV’nin gelenekselleşmiş Caz Festivali sayesinde yükseliyor. Özellikle bu haftasonu kaçırısanız üzüleceğiniz programlar olduğunu bir kenara not etmeyi unutmayın. Bu yıl 21.si düzenlenen festivalin sponsoru 17 yıldır olduğu gibi bu sene de Garanti Bankası.

21.15’te başlayacak gecede sahneye ilk olarak “big band” geleneğini 21. yüzyıla uyarlayan müzisyen ve besteci Darcy James Argue çıkarak topluluğuyla Brooklyn müzik ruhunu yaşatacak. Hemen ardından bugün kült caz şarkıcılarının eserlerini seslendiren ve yıllar sonra bir efsane olarak anılacağına hiç şüphemizin olmadığı Cécile McLorin Salvant Sakıp Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde 22:45’te sahne alacak.

12 Temmuz Cumartesi günü Küçükçiftlik Park’ta devam edecek olan festivalde Kanadalı akustik basçı Brandi Disterheft. Juno ödüllü ilk albümü dahil olmak üzere bugüne kadar çıkardığı üç kaydıyla yükselen Vancouverlı Brandi Disterheft ve triosu; caz, blues, bebop ve balladlara uzanan eklektik müzikleriyle geceye dinamik bir başlangıç yapacak. Gece, saatler 20.30’u gösterdiğinde kendi neslinin en güzel seslerinden biri olarak kabul edilen, caz ve soul şarkıcısı, Torontolu Kellylee Evans’ın konseri ile devam edecek. Nina Simone’ye adadığı 2010 tarihli albümüyle beğeni toplayan Kellylee Evans, ardından 22.15’te sahneyi saykodelik tınılar ile geleneksel müziği etkileyici sahne performanslarında birleştiren Babazula’ya bırakacak. Etkinliğe Kanada İstanbul Başkonsolosluğu öncülüğünde Tüprag, Alacer Gold, Blackberry, Air Canada ve Özgün Group sponsor olarak destek veriyor.

Festival biletlerini Biletixden satın alabilirsiniz.

Festival hakkında ayrıntılı bilgi için:caz.iksv.org

Fotoğraf: Selçuk Polat