Biriyle sadece iki gün önce tanışıp, bütün bir haftasonunu geçirdikten sonra ona deli gibi aşık olmanız mümkün mü? Evet mümkün. İşte aşk bu kadar doğal, tıpkı Glen ve Russel’ın cinsel yönelimleri gibi. Notthingham’da bir Cuma akşamı başlayan film, Pazar günü sona eriyor. Sadece iki günlük kısa, içten ve bir o kadarda doğal bir aşk hikayesi. Abartıya, süslemeye, şişirmeye ihtiyaç duymadan anlatıyor yönetmen derdini. Hala insanların cinsel yönelimlerle dalga geçebildiği bir dünyada kendin olabilmek mi daha kolay yoksa diğer insanlar gibi davranabilmek mi? Glen ve Russ arasında uzun diyaloglar geçen filmde, konuşmalar sanki evinizin arka odasında yapılıyormuşçasına gerçek geliyor kulağa. Ve tabii Tom Cullen ve Chris New’in muhteşem İngiliz aksanlarının verdiği çekicilikte su götürmez. Film sizi düşündürüyor, hüzünlendiriyor, empati yaptırıyor. Belki duygusal bir gününüzdeyseniz sonunda gözleriniz de yaşarabilir…

İlk kez Greek Pete isimli filmiyle adını duyuran Londralı yapımcı ve yönetmen Andrew Haigh’in çektiği Weekend, 2011 yılında gösterildiği ülkelerde oldukça ses getirmişti. LGBTI ödüllerine doyamayan film, romantik bir dramadan çok daha fazlası. Sert gerçeklere cürretkar bir biçimde değinilen senaryo Haigh tarafından tabiri caizse dantel gibi işlenmiş.

Weekend’i bir kenarda unutulmuş, hakettiği değeri görmemiş filmleri sinemaseverlere ulaştıran Başka Sinema salonlarında izleyebilirsiniz.

Başka Sinema