5

6

1

3

4

Instagram üzerinden duyurduğumuz #hellooldmag hashtag’iyle işlerini bize ulaştıran Mukadder Düzyol, Japonya’da çektiği fotoğraflarıyla bu haftanın konuğu.

“28 yaşındayım ve yaklaşık 10 yıldır fotoğraf çekiyorum. Analog makinalarla çekim yapma merakım ilk başladığım yıllardan bu yana değişmedi. Yakın bir arkadaşımın babası 70’li yıllarda kullandığı makinasını (Canon AE-1) lensleriyle birlikte bana verince merakım daha da pekişti. Şu anda Leica M6 ve Canon AE1 kullanıyorum. Uygun film seçimi ve film banyosunun önemini boşa giden onlarca pozla birlikte daha iyi anladım, sanırım buna da tecrübe deniyor. Kullandığım filmler arasında Ilford 400 ve Ektar100 favorilerim arasında diyebilirim. 

Fotoğraf çekme isteğimizi canlı tutacak yerler eşimle birlikte seyahat rotamızı belirlerken öncelikli oluyor, böylece ortaya dünyanın farklı bölgelerinden bambaşka yaşam öyküleri çıkıyor. İnsanların günlük hayat rutinlerini yansıtmanın herhangi bir rehber kitabın manzara çekimlerinden daha keyifli olduğu fikrindeyim. Dolayısıyla fotoğraflarımda bölgeye ait genel izlenimlerimi aktarmaya çalışıyorum. Size gönderdiğim fotoğraflar ‘eski’den kopamayan ancak ‘yeni’yi de büyük bir hızla içine çeken Japonya’dan…”

Instagram

Website