Processed with VSCOcam with c1 preset

Processed with VSCOcam with p5 preset

Processed with VSCOcam with c1 preset

Processed with VSCOcam with p5 preset

Processed with VSCOcam with m3 preset

Instagram’da Devr-i Âlem’in bu haftaki konuğu Benan Özek. Benan, Alaçatı Kırmızı Ardıç Kuşu isimli sanat galerisinin sanat yönetmeni. İnsanın içini açan Instagram hesabını gezerken ‘Yaz hiç bitmese!’ diyeceksiniz…

Hissiyat marifetiyle yaşıyorum

“Hislerimi ve hissetmeyi çok seviyorum. Hislere tutunarak yaşamak, gerçek dünyanın sınırlarını aşıp renklerden bir ütopya yaratmama neden oldu. Hislerimi bazen yazarak, bazen de üzerine söz söylemeye kıyamadığım zaman dilimlerini ölümsüzleştirerek ifade etmeyi tercih ettim. Renkler, dokular, ayrıntılar ve baktığım şeylerin en sade halini seviyorum. Baktığım her yerde yeni bir hikaye, her hikayenin içerisinde yeni bir kahraman görüyorum. Baktığımız her yerde görmediğimiz ya da keşfedilmeyi bekleyen ayrı bir detay var. Çocukluğumdan beri denemeler, günlükler, şiirler, makaleler ve hikayeler yazıyordum. 

Yazdıklarımı profesyonelleştirmem İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü’nü kazanmam ve 18 yaşımdan beri farklı reklam ajanslarında staj yapmamla başladı. Üniversite döneminde yakın zaman geçirdiğim arkadaşlarımının çoğunun tasarım ve fotoğrafla ilgilenmesi beni fotoğrafa daha çok yakınlaştırdı. Başlarda fotoğraf karesinin içerisinde olmak istiyordum ama aradan bir süre geçtikten sonra fotoğraftaki hikayeyi yaratmak istediğimi farkettim. Fotoğraf çekmeye başlamam hislerimi yazarak dile getirmenin yeterli olmadığını, hislerin içerisine renk katmak istediğimi keşfetmemle başladı. Bu detaylardan yeni hikayeler, hikayelerden de yeni kareler ortaya çıktı. Her insan hatta her nesne birer buz dağı gibi keşfedilmeyi bekliyor. Bazen tanıdıkça bazen de biraz dikkatli bakınca altındaki hikayeyi görebiliyoruz. Tanıdığım kişiler, yaşadığım deneyimler ve geçirdiğim zaman dilimlerini en sade haliyle fotoğraf karesine yansıtmaya çalışıyorum. Dijital dünyanın gelişmesiyle birlikte bir reklamcı olarak yeniliğe kolay adapte oluyorum. Instagram’ı ilk çıktığı günden beri kullanmaya başlayıp, bir süre sonra yüklediğim farklı aplikasyonlarla birlikte renk, ışık, denge ayarlarını kendi zevkime göre ayarlamayı öğrendim. Instagram içeriklerimi, gün içerisinde beni en çok heyecanlandıran ya da yaşama dair duygular içeren karelerden, gündelik sıklıklarla paylaşmaya çalışıyorum. Bence insanlar doğum, ayrılık, seks ve ölüm olmadıkça gerçek duygularıyla yüzleşmekten kaçıyorlar. Yaşadığımız her duygunun en saf halini yansıtmaya çalışarak aşinayı yabancı, yabancıyı aşina hale getiriyorum. Duruşu ve içeriğiyle modern yaşamın kültürel ve sanatsal dinamiklerini çok iyi yakalayan OldMagnet’e konuk olmaktan büyük keyif duyuyorum. Galerimde gezerken her duyguyla karşılaşabilir ve kendinizden parçalar bulabilirsiniz.”

Benan Instagram