Bazı filmler kabarık bütçelerine, ünlü yönetmen ve oyuncularına rağmen birtakım kurallara takılıp kimi ülkelerde gösterilmeyebiliyor. Bu durum aslında seyirci tarafından daha çok merak ettirici bir sinema unsuru olsa da gişe beklentisi içinde olan yönetmenler için tam bir hayal kırıklığı. Bir filmin yasaklanması için sadece pornografik veya şiddet içerikli görüntüler olması gerekmiyor. Bir ülkenin ideolojisine ve çıkarlarına ters düşmesi bile filmin yasaklılar listesine girmesine yetebiliyor. Bu filmlerden beşini listeledik:

http://www.youtube.com/watch?v=G7fO3bzPeBQ

A Clockwork Orange (1971)

Stanley Kubrick’in en önemli filmlerinden biri olan A Clockwork Orange, başta İngiltere olmak üzere İrlanda, Singapur, Malezya, Güney Kore ve İspanya’da yasaklanmıştı. Tecavüz ve şiddet sahneleri içeren film, ne kadar yasaklanmış olsa da Kubrick’in en çok izlenen filmlerinden biri.

The Exorcist (1973)

Şeytan çıkarma türünün ilk efsanelerinden olan 1973 yapımı The Exorcist, sinemalarda bazı sahneleri sansürlenerek gösterilmişti. Finlandiya, İngiltere, Brezilya, Avustralya, Almanya, Şili, İzlanda, İrlanda, Norveç, Singapur ve İsveç’te ise filmin gösterimi yasaklanmıştı.

http://www.youtube.com/watch?v=emW5SOJergk

Salo (1975)

Belki de sonuna kadar izlemeye asla dayanamayacağınız filmlerden biri olan Salo’nun yasaklanmasına şaşmamak lazım. Gösterime girer girmez yasaklanan, aşağılayıcı birçok şiddet, işkence ve sadist sahneleri olan filmin incelemesini yakında Seyir köşemizden okuyabilirsiniz. İtalya, Finlandiya, Avustralya, Batı Almanya, Yeni Zelenda ve Norveç’te yasaklanan film, sinema tarihinin en rahatsız edici filmlerinden biri olarak anılıyor.

http://www.youtube.com/watch?v=CymAuZx4G1U

Midnight Express (1978)

Türkiye’deki kötü hapishane şartlarını eleştirildiği gerekçesiyle ülkemizde yasaklanan Midnight Express, işlediği konu ile o kadar ünlü oldu ki hala birçok film bu senaryodan örnek alarak Türkiye’deki hapishanelere göndermeler yapıyor.

Caligula (1979)

Tarihe deliliğiyle damgasını vurmuş Roma İmparatoru Gaius Caesar Germanicus’ın hikayesini anlatan film, Kanada ve İzlanda’da yasaklandı. Filmi Tinto Brass’ın çekmesi zaten neden yasaklanmış olabileceğiyle ilgili gerekli ipucunu veriyor.

Daha fazla yasaklanmış film için tıklayın.