Ugur Biryol8

Ugur Biryol6

Ugur Biryol7

Uğur Biryol 3

Uğur Bey’le Kinfolk Çamlıhemşin Etkinliği’nde tanışmıştık. Kendisi bir Çamlıhemşin’li olarak bizleri Çamlıhemşin’in nefes kesen yeşillikleri arasında gezdirmiş, köylerinin hikayelerini anlatmış ve dağı tepeyi düşe kalka geçtiğimiz ormanlarda rehberimiz olmuştu. Aynı zamanda Moyy Mini Otel’de kalırken oranın küçük dükkanından aldığım kitabı Kaçkarlar’da Bulut Olsam’ı da severek okumuştum. Uğur Biryol’un kadrajından Rize’nin sisli gökyüzüne, deli yeşiline ve muhteşem doğasına siz de bakın…

Uğur Biryol1

“Çamlıhemşin’de, Fırtına Vadisi boyunca uzanan Konaklar Mahallesi’nde yaşıyorum. Evvelden beri böyle bir coğrafyada büyüdüğüm için kendini şanslı sayanlardanım. Atlas dergisi çıktığında, 1993 yılında ilk sayısında bizim vadi vardı. O bana bu coğrafyanın büyülü bir yer olduğunu düşündürdü, o zaman 14 yaşındaydım. İlk makine olarak Zenit’i elime aldığımda elbette hiçbir şey bilmiyordum ve sene 1996’ydı. Yaylamız Pokut’ta fotoğraf çekme denemelerine başladım. Aradan iki sene geçti, abimin bir arkadaşının Canon A1’ini emaneten aldım ve fotoğraf çekmeye devam ettim. Kendi kendime diyafram, enstantane ayarlarını çözdüm. Daha sonra Yashica marka bir makine aldım ve dia film çekmeye başladım. Dia olduğu için azami dikkat ediyor, günde üç kareden fazla çekmiyordum. Çünkü hem pahalıydı hem de neticesini bilemiyordun. Diadan sınıfı geçtim demek ki dersime iyi çalışmıştım, hala saklarım dialarımı. Uzun bir dönem böyle devam etti, 2009’da Nikon d3000 marka bir dijital makine aldım ve fotoğraf çekme serüvenime devam ettim, şimdi d5100 kullanıyorum, Nikon’u renklerinden ötürü çok beğeniyorum.

Uğur Biryol4

Bu fotoğraf macerası ile gezi dergilerine de yazı ve fotoğraf vermeye başladım; Atlas, Hürriyet Seyahat gibi mecralara yazmaya başladım. Onun dışında çok sayıda gezi dergisine de… Şimdi Çamlıhemşin’de bir kitabevi-kafe işletiyorum, Bukla isimli bir acentada tur rehberliği yapıyorum. Bölgeye gelenlere de danışmanlık veriyorum. Bir taraftan da kitap yazmaya ve fotoğraf çekmeye devam ediyorum. Fotoğrafın buralarda mutlaka bir karşılığı var, görmeyi bilen gözler için burası bir doğal fotoğraf laboratuarı gibi zaten… Herkesi, yolunu Kaçkarlar’a düşürmeye bekliyorum…”

Sevgiler,

Fırtına’dan…

Facebook

Instagram

Twitter