Alexa’nın Önemi

Alexa sıralamasının web sitenize bir değer kattığı ve reklam verenler tarafından dikkate alınır bir kaynak olduğu yadsınamaz. Global anlamda ve yaşadığınız ülke bazında yüksek sıralarda yer almak sizin için bir avantajdır. Alexa sıralamasında yüksek sıra aslında düşük rakama karşılık geliyor. Yani rakam ne kadar küçükse popülerlik oranınız o kadar iyi demek.

Alexa Rankinizi Nasıl Yüseltirsiniz?

Alexa rank’inizin yükselmesi için websitenizin sadece çok ziyaret edilmesi yeterli değil. Sitenizi ne sıklıkla güncellediğiniz, hangi sitelerden trafik edindiğiniz gibi detaylar da en az tık sayısı kadar önemli. Ama en temel kural Alexa Toolbar’ı indirmek.

Alexa Widget’ı sitenize yerleştirin. Fakat eskiden ücretsiz olarak eklenebilen bu özellik için artık premimum üyelik satın almak gerekiyor. Yani böyle bir yatırım yapacaksanız web sitenizden para kazanıyor olmanız daha mantıklı.

Sitenize giren her kişinin Alexa rank’inizi görmesi ve her girişin lehinize olması güzel ancak estetik oalrak ne kadar hoş durur orası da tartışılır. Bu yüzden estetik kaygı gütmeyen blog ve websitelerinin Alexa Ranking’de torpili olması buradan kaynaklanıyor. Çünkü kurumsal siteler ve bizim gibi görselliğine önem veren siteler tasarımlarında Alexa’nın kutusunu görmek istemezler. Blogger’lar ise widget kodunu yapıştırmakta bir sakınca görmezler.

Sitenizde faydalı, kaliteli ve eğer mümkünse bilişim teknolojileri hakkında yazılar yazın. Forumlardan sitenize linkler gönderin. Sosyal ağ sitelerine mutlaka yazı yazın ve sitenizi ekleyin. Amacınız internetle iç içe yaşayan insanlara sitenizi tanıtmanız. Çünkü onların Alexa toolbar sahibi olması ihtimali çok daha yüksek.

Sitenizde veya blogunuzda Alexa ile ilgili makaleler yazın . Sayfanıza link almanıza yardımcı olup Alexa Ranking’inizi yükseltecektir.

Yabancı veya Türk farketmez ama blog sitelerindeki makaleleri toplayan sitelere kaydettirin. Örnek verecek olursak; Digg.com, Del.icio.us , Eklebunu.com gibi

Alexa ile ilgili kelimelerle sitenizi optimize edin. Saçma bilgilerden ve tekrarlardan kaçının.

Tüm arkadaşlarınıza sanki Alexa Toolbar hayatın anlamını sunuyormuş gibi bahsedin. Yüklemelerini sağlayın ve sitenizi ziyaret etmelerini tembihleyin, rica edin, tehdit edin…

İnternette dolaşan başka bir metod ise Alexa yönlendirmesi yapmaktır. Peki bu ne demek oluyor? Diyelim ki bir bloga veya foruma veya mailinizdeki imzanıza sitenizin linkini koyacaksınız. Eklerken linkin başında http://redirect.alexa.com/redirect? ekleyin. Soru işaretinden hemen sonra sitenizin linkini yerleştirin. Böylelikle Alexa toolbarı olmayanların da sitenizi ziyaretleri sayılacaktır.

Bu biraz garip gelebilir ama istatistiksel olarak doğru. Asyalılar Alexa fanatiği (nedendir bilinmez) olduğundan olabildiğince sitenizin adresini Japon, Kore, Çin sitelerinde yayınlamaya çalışın…

Alexa