Nasıl Başladı Dans?

Küçük yaştan itibaren hayatımda büyük yer kaplamaya başladı. Önce Pera Güzel Sanatlar, ardından Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Klasik Bale Ana Sanat Dalı sonra Modern Dans, Latin derken aslında Aslı Kaynak’ı oluşturan büyük bir kısmın yaratmak, keşfetmek, tasarlamak, sahnelemek üzerine kurgulandığını farkettim ve bunu farkettiğimde 16 yaşımdaydım. Biraz daha fazlasını istedim.

Sanırım İç Mimarlık burada devreye girdi? Dans ve Mimarlık ?

Evet:) Konservatuarı yarıda bırakıp lisansımı İç Mimarlık üzerine yaptım. Aslında amacım dans ettiğim sahneyi tasarlamaktı hatta sahne ile beraber mekanı ve konseptini… Ama üniversitenin ilk yılları bunun farkında değildim:)

İlk iş hayatı? dansın ya da mimarlığın neresinden başladın?

Şu an istediğim ve mutlu olduğum işi yapabilmemi sağlayan çok sevdiğim ve müthiş saygı duyduğum bir kadın girdi hayatıma: İrem Yargıcı. Organizasyon, dekor tasarım ve fikir önerileri adı altında küçük alanda büyük, fantastik dünyalar kurmayı öğrendim yanında. ‘Ceremony Event and Flowers’ markasında tasarımcı olarak çalıştım. 2 senenin sonunda benim için önemli olan bir başka kadın iş ortağım, dostum Ayça Şenol girdi hayatıma.

‘Duruj Design’ yaratım süreci nasıl gelişti? DURUJ’un anlamı nedir?

Du-Ruj; İki kadın demek bizim için. ‘Du’ ikilemek ‘ruj’ da kadın simgelerinden biri. DURUJ. İki kadın ortak olarak yola çıktık. Duruj yaratım süreci benim dansı ‘event’ lere yaymak istemem ile başladı. Dekoru bitirip gitmek yerine gece akış programını da çiziyor olmak istedim. Böylelikle dans ve tasarımı beraber yürütebilecektim.

Duruj ‘event’ sektörünün neresinde?

‘DURUJ Event and Show Design’ yapılanmasında; kurumsal organizasyonların, büyük partilerin, kutlamaların, açılışların konsept tasarımı ve sahne akış programında. Markadan gelen brief”e uygun konsept tasarlanıp sahne ve dans koreografisi üzerine yayılıyor. Dans asla sahne odaklı olmuyor . Sürpriz dekorlar içinden her an bir show ile karşı karşıya kalabiliyor misafirler. Tüm kostüm detayları dekor konsepti üzerinden tasarlanıyor dansçılar için.

Aslı Kaynak ‘Duruj’ da birçok yapmak istediğini birleştirmiş. Birleştirdikleri dışında neler yapar?

Bir etkinlik tasarımcısı olarak aynı zamanda deli gibi etkinlik insanıyım:). Tasarlamanın dışında tasarlanana gitmeyi ve destek vermeyi seviyorum. Fırsat bulabilirsem müzik ve küçük eskiz çizimler yaparak boş zamanlarımı değerlendiriyorum. Dans derslerim oluyor keyifli insanlarla tanışıyorum:).

Dans eğitmenliğine devam ediyorsun o halde?

Özel derslerim oluyor, sahne koçluğu ya da bir proje üzerine yoğunlaşılmış programlar üzerinden ders veriyorum.

Bizi Tanıştırmak istediğin birileri var mı ?

Ela Köseoğlu / EKOculture
Didem Çabukel / İllüstratör

Teşekkürler!

Facebook

Website