2011 yılında ilki gerçekleşen Papergirl Istanbul, 10 Ekim’de Caferağa Mahalleevi’nde yapılacak sergiyle etkinliklerine başlıyor. Farklı disiplinlerden birçok sanatçıyı bir araya getirerek sanatı sokağa taşımayı hedefleyen proje, ilk kez 2006 yılında Berlin’de gerçekleştirilmişti. Bisikletlerle gazete dağıtımı yapan “paperboy”lardan esinlenen Papergirl, bu yolla sokakta sanat üretimlerini insanlara hediye ederek sıradışı ve beklenmedik bir paylaşımı hedefliyor.

Amacı, sanatın birçok alanındaki hiyerarşiyi yok ederek üretimlerin paylaşım alanına katkıda bulunmak olan Papergirl, açık çağrıyla duyuruluyor ve herkesin katılımına açık. Proje üç aşamadan oluşuyor: İlk aşama, katılımcıların üretimlerinin toplanmasıyla gerçekleşiyor; ardından sergi ve aksiyon (yani bisikletle üretimlerin dağıtılması) aşamaları geliyor. Projeye ek olarak, sanatçı konuşması ve film gösterimi gibi etkinliklerle de deneyimlerin paylaşılması ve yeni fikirlerin üretilmesine olanak sağlanıyor.

2006 yılındaki ilk etkinlikten bu yana Papergirl büyük bir başarıyla büyüdü; sanat ve tasarım alanında uluslararası bir ağ haline geldi. Bugüne kadar 4 kıtaya yayılan, 20 ülkede ve 30’dan fazla şehirde gerekleştirilen proje, her gün başka bir şehrin bu ağa katılmasıyla büyümeye devam ediyor.

2011 yılında İstanbul’da ilk defa gerçekleştirilen Papergirl Istanbul’da, toplamda 248 katılımcı ve 7000’den fazla sayıda üretim bir araya geldi, 700’den fazla rulo hazırlandı ve sokaklarda dağıtımı yapıldı.

2014 Ekim ayında ikincisi gerçekleşecek projeye 5 Ekim tarihine kadar üretimler gönderilebilir.

Papergirl Istanbul