Türkiye’de sanatını bir kadın olarak bize göre en özgür biçimde icra eden Şükran Moral, “Welcome to Turkey” adlı kişisel sergisiyle bulunduğu galeri ortamını bu sefer de adeta bir sahneye çeviriyor. Seyirciyi girişte “Tales to a Young Girl” video enstalasyonu ile karşılayan sanatçının derdi yine bir kız çocuğuna yapılan şiddet ve zulüme dikkat çekmek. Türkiye gerçeklerini gözler önüne seren sergi, Şükran Moral severleri her zamanki gibi biraz düşündürecek.

Bu yıl içinde Oldenburg’daki Edith Russ Haus’ta gösterilen “Child Bride” ve “Tales to a Young Girl” adlı işler, Türkiye’de ilk kez Galeri Zilberman’da sergileniyor. Sanatsal kariyerinin başından bu yana kadın sorunlarını; çok eşli evliliği, ötekileştirilen trans bireyleri, bakireliği, kadın sünnetini , yasaklar getirilen kadın arzusunu ele alan işler üreten Şükran Moral, “hoş geldiniz” diyerek bizi görmek istemediğimiz gerçekle yüzleştiriyor.

Şükran Moral gelenek ve tabuları, hiyerarşi yapılarını ve tarihsel çerçeveleri sorgulayan işleriyle tanınıyor. Gerek fiziksel mekan gerek gerçeklik olarak kendisini ‘öteki’ konumuna koyan sanatçının bu sergisi hakkında Ali Şimşek’in dediği gibi “Şükran Moral’ın bütün üretimlerinin merkezinde işte bu hesaplaşma duruyor. Arzu, beden, örtü ve bedeni kodlayan kesikler… Moral, başta kendi bedeni olmak üzere, bütün bedenlerin nasıl da politik bir kozayla örülü olduğunu göstermektedir. Bedeni özgürleştirmek… İşte en büyük politik ütopya. Moral’ın bütün biyografisi (ya da biyopolitikası), Kadın İsa’dan, regl ve bekaretin kırmızısıyla yayılan, kanayan Vagina’ya işte bu saklanan “ayıp” ve arzu ile yüzleşiyor.”

Şükran Moral’in “Welcome to Turkey” adlı sergisi 25 Eylül – 6 Kasım 2014 tarihleri arasında Galeri Zilberman’da görülebilir.

Etkinlik