İrem Kaya 3

İrem Kaya5

İrem Kaya 4

 

İrem Kaya 1

Instagram’daki #hellooldmag çağrımızla fotoğraflarını bize ulaştıran İrem Kaya, bugünkü Devr-i Âlem konuğumuz.

” Görsel sanatlarla olan ilişkim babamın ressam oluşu sebebiyle başlamıştı aslında. Onun resim atölyesinde ya da evde birlikte geçirdiğimiz zamanlardan aklımda kalan bir ‘yaratma’ süreci var…

90’ların ortalarında resim yapma hevesim çeşitli sebeplerle uzun süreliğine kendini fotoğraf çekmeye bıraktı. Analog makinelerle, daha çok anı niteliğinde çekilen fotoğraflardı bunlar ve asıl hoşuma giden fotoğrafın geçirdiği process’ti. Banyo sürecini beklemek, bazen film üzerinde oluşan sürprizli yanıklar ve “an”ı somut olarak ellerinde tutuyor olma hissi çok hoşuma gitmişti. 2005’te de fotoğrafa daha sıkı bağlandığım bir süreç başladı benim için. Bu kez dijital makine kullanıyor ve daha çok manipülasyonlar yapıyordum. Bu sayede 2007’de İstanbul’a taşınıp, çeşitli dergiler/eventler için grafikerlik yaptım. 2010’den bu yana da moda ve dekorasyon alanında işler yapan dergi ve markalar için çekimler yapıyorum.

Fotoğraf çekmek bir amaç olmaktan ziyade araç olarak hayatımda yer alıyor. Kendimi anlama ve hayatı anlamlandırma yolunda kullandığım bir araç bu. Nasıl ki çıkılan her yol, insanın kendi ketlerini kırması ya da algıda başka kapılar açması için bir araçsa, fotoğraf da çıktığım bu yolların bir diğer ayağı. Akıp giden “an”lara ve bünyemde oluşan duygu durumlarına bir şahit niteliğinde her fotoğraf karesi. Hatırlamak ve hiç unutmamak için..”

Instagram