İş Sanat Borusan Filarmoni

15. yılını kutlayan İş Sanat’ın etkinlik biletleri 13. Ekim’de satışa çıkıyor. İstanbullu sanatseverleri yıllardır uluslararası sanatçılarla buluşturan ve 15. yaşını kutladığı 2014-2015 sezonunu birbirinden özel etkinliklerle taçlandıran İş Sanat’ın yeni sezonunda klasik müzikten caza, dünya müziğinden dans gösterilerine, yerli projelerden şiir dinletilerine ve çocuk etkinliklerine uzanan geniş bir yelpazede programlar göreceğiz. İş Sanat’ın yeni sezon programı 1 Kasım’da Alpaslan Ertüngealp yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası ve piyanist Hüseyin Sermet solistliğinde gerçekleşecek açılış konseri ile başlayacak. Klasik müzikseverlerin yakından tanıdığı keman virtüözü Vadim Repin, yeni kuşağın üstün yetenekli kemancılarından Sarah Chang, günümüzün en başarılı keman sanatçılarından Giuliano Carmignola, dinamik performanslarıyla büyüleyen Alman-Japon piyanist Alice Sarah Ott, başarılı Fransız çellist Jean Guihen Queyras, bol ödüllü Gürcü piyanist Khatia Buniatishvili, genç virtüözlerden akordeon sanatçısı Martynas Levickis İş Sanat’a konuk olacak solistler arasında yer alıyor.

İşSanat_Christopher

Dünyanın en köklü orkestralarıyla klasik müziğin yeni yıldızlarını bir araya getiren İş Sanat bu sezon da önemli ilklere imza atacak. Yeni kuşağın başarılı keman virtüözlerinden Ray Chen, dünyaca ünlü Alman piyanist ve orkestra şefi Christoph Eschenbach yönetimindeki müzik tarihinin köklü orkestraları arasında yer alan Londra Filarmoni Orkestrası ile müzik severlere eşsiz bir müzik ziyafeti sunacak. 78 yıllık tarihiyle ülkesinin en önemli orkestralarından biri olan Rusya Devlet Akademi Senfoni Orkestrası şef Vladimir Jurowski’nin batonu altında görkemli bir konsere imza atacak. Topluluğa, klasik müzik dünyasında fırtınalar estiren genç Özbek piyanist Behzod Abduraimov eşlik edecek.

İşSanat_StaceyKent

İş Sanat, 15. yılında caz konserlerini de unutmamış. Sezon, yumuşacık sesi ve romantik yorumuyla sevilen kadın vokaller arasında yer alan Stacey Kent ile başlıyor. Daha sonra, gelenekselleşen Cazın Ustaları konserinde yaşayan bir efsaneyi, serbest cazın kurucularından saksafon sanatçısı Pharoah Sanders’ı triosuyla devam ediyor. Yeni nesil caz müziğinin süper starı Anthony Strong, babası efsanevi saksafoncu John Coltrane’den aldığı müzikal mirası yenilikçi üslubuyla bütünleştiren Ravi Coltrane, zamanımızın en yaratıcı müzisyen ve bestecilerinden biri sayılan Tom Harrell, caz tutkunlarının ajandalarına not etmeleri gereken isimler arasında.

İşSanat_Trisha

İş Sanat’ın önceki sezonlarında en çok ilgi gören etkinlikleri arasında yer alan modern dans serisine post-modern dansın en cesur temsilcilerinden Trisha Brown ve American Dance Theatre’dan New York City Ballet ve Alvin Ailey Dance Theatre’a Amerika’nın en önemli topluluklarına yaptığı güçlü sahne tasarımları ve duygu yüklü koreografilerle eleştirmenlerin gözdesi olan Jessica Lang’ın toplulukları konuk oluyor. Son olarak İstanbullu müzikjseverlerin çok sevdiği Pink Martini ile Dream A Little Dream albümünde özel bir müzikal işbirliğine imza atan The Von Trapps renkli performansıyla 12 Kasım 2014 Çarşamba akşamı İş Sanat’a konuk olacak. Tüm zamanların en popüler müzikallerinden biri olan ve Von Trapp ailesinin gerçek hayat hikâyesine dayanan Neşeli Günler filminin (The Sound Of Music) 3. kuşak temsilcileri Türkiye’deki ilk özel konserinde İş Sanat izleyicisine neşeli bir akşam yaşatacak.

Dolu dolu programıyla yeni sezona iddialı bir giriş yapan İş Sanat’ın etkinliklerini yakından takip ediyor olacağız. Gramofon ve Sanat bölümümüzde, İş Sanat’ın konuk ettiği sanatçıları gündeme aldığımız yazılarla birlikte, bu etkinlikerde görüşmek üzere.