Oldmagnet01Fashion01Fashion02Fashion03Fashion04

Moda Haftası bizim için bir şey ifade etmiyor. Belirli marka ve moda tasarımcılarının domine ettiği moda sektöründe, yüzüne bakmayacağınız kumaşlar, genelde özgün olmayan son halleriyle “trend” olmak uğruna giyiliyor veya giydiriliyor. Artık moda çekimleri bile son derece anlamsız ve yavan. Bu yüzden artık moda sahnesine teknolojinin girme vakti çoktan geldi de geçiyor. Bu konuda en büyük ümidimiz daha önce bahsettiğimiz 3D Moda Tasarımı. Çünkü geçmişe baktığımız zaman moda gittikçe rüküşleşen, moda başlığı altında yapılan işlerin çoğu taklit edilen işler olmaya başladı. Bu yüzden herkes Istanbul Fashion Week’i konuşurken biz sizleri 1920’lerde moda turuna çıkarmak istedik.

Modada gerilere gittiğimizde tarihin en şık dönemlerinden biri hiç şüphesiz 1920’ler. Modadaki geriye dönüş son yıllarda birçok yapımda da karşımıza çıktı. Bunlardan biri de geçtiğimiz yıl vizyona giren Great Gatsby’di. 20’lerin modasına adeta doyuran film, senaryosundan çok kostümleriyle dikkat çekmişti.

20’ler demek kadınlarda zerafet, modada ihtişam demekti. Işıltı, kürk, otriş, püskül, aksesuar, kısa veya toplu saç ve renksel uyum, dönemin öne çıkan özellikleri.  O yıllarda hissedilen Art Deco etkileri, modaya büyük geometrik desenler olarak yansıdı. Ortaya çıkan “Flapper” akımı, serbest giyimli kadın anlamına geliyordu. Bugünse insanların sanatlarını icra ederken giydikleri kıyafetler bile Yeni Türkiye Devleti tarafından yasaklanır oldu. Bu durumdan moda sektörü ve ünlü Türk moda markaları ve tasarımcıları nasıl etkilenecek hep birlikte göreceğiz.

Fotoğraflar: Oldmagnet Ekibi