02

03

04

05

06

07

08

Instagram’da Devr-i Alem bölümümüzün bu haftaki konuğu Sezgi Olgaç. Aynı zamanda caz söyleyen ve yazı yazan Sezgi, fotoğraflarıyla Instagram’ın önerilen hesapları arasına girmeyi başarmış. Biz sorduk, o cevapladı.

Öncelikle kamerayla olan ilk temasınız nasıl başladı?

Küçükken ailecek çok seyahat ederdik, kendimi bildim bileli evde bir fotoğraf makinesi her zaman oldu. Lise yıllarındayken evdeki Zenit kamerayı kurcalamaya ve başarısız oldukça fotoğraf kitaplarına, dergilerine merak duymaya başladım. O dönem İz Dergisi’ni hayranlıkla takip ettim. Uzun zaman amatörce devam eden bu ilgi 4 sene önce ilk iPhone’umu ve ilk DSLR kameramı almamla farklı bir boyuta taşındı.

Henüz hayatımıza gireli çok olmamış bir Instagram fotoğrafçılığı durumu var. Sizin için bu durum nasıl başladı?

Instagram’a açılmasından 1 ay sonra girdim, yani çok eski bir kullanıcıyım. Fotoğrafa karşı duyduğum ilgiyi pratiğe dökmenin peşinde olduğum için dört elle sarıldım diyebilirim. 1.5 sene sonra freelance çalışmaya başlamamla birlikte kendime ve fotoğrafa daha çok vakit ayırır hale geldim. Daha çok zaman ve emek harcadıkça hem ben daha çok şey öğrenmeye başladım hem de sanırım galerim daha çok farkedildi.

Çok fazla takipçiniz olmasını neye bağlıyorsunuz?

Takipçi sayımın bugünkü rakama ulaşmasında Instagram tarafından “Suggested User/Önerilen Kullanıcı” seçilmemin, “Weekend Hashtag Project”, “Weekly Roundup”, “Local Lens” gibi bölümlerde yer almamın büyük etkisi var. İnsanların gösterdiği ilginin sebebini tam olarak bilemiyorum. İnsanlar içinde olmadıkları hikayelere fotoğraflar aracılığıyla ortak olmayı seviyor belki de.

Fotoğraflarınızla adeta panaromik şehir turuna çıkıyoruz. Paylaşımlarınızda neye dikkat ediyorsunuz?

Kendi sevdiğim fotoğrafları paylaşmaya dikkat ediyorum. Kalbimin çarpmasına neden olan anları yakalamaya, iyi bir kompozisyon oluşturmaya çalışıyorum. Galerimde paylaştığım fotoğraflar konusunda seçiciyim, 100 tane fotoğraftan bazen iki tanesini paylaştığım oluyor. Fotoğrafların temiz ve net olması da benim için önemli, o yüzden editlerken çok uğraşıyorum.

Instagram’ın sizin için açtığı en güzel kapı veya keşfettirdiği en değerli şey ne oldu?

Instagram bana fotoğraf çekmenin ötesinde bir deneyim sundu ve sunmaya da devam ediyor. 4 sene içinde hem kendimi hem de insanları daha iyi tanıdım. İlk iki sene Instagram’ın sosyal tarafına biraz daha kapalıydım ancak son iki senedir dünyanın birçok yerinden yetenekli ve değerli insanlarla tanıştım. Dünyanın bir ucundan gelen, uzun zamandır takip ettiğiniz bir insanla tanışır tanışmaz eski bir arkadaşınızmış gibi sohbet edebiliyorsunuz. Ya da daha önce hiç gitmediğiniz bir şehirde yolunuzu gözleyen arkadaşlar edinebiliyorsunuz. Instagram’ın kendisi de bunu önemsiyor ve “Community first” sloganıyla ifade ediyor. Benim için de Instagram’ın en değerli yanı, “sanal” dünyadan sıyrılıp gerçek hayatta anlar, zevkler ve ilgileri paylaşabilmek.

Instagram ahalisi tarafından nasıl keşfedildiniz?

Instagram’ın her hafta sonu düzenlediği “Weekend Hashtag Project” isimli yarışmalarından birine 2012 yılında bir fotoğrafla katıldım ve fotoğrafım en iyi 9 fotoğraf arasına girdi. Bundan 1 ay sonra Instagram’ın “Weekly roundup” adındaki “haftanın seçkisi” bölümünde yer alan 9 galeriden biri oldum. 1 ay sonra da ilk kez “Suggested User/Önerilen Kullanıcı” seçildim. Geçtiğimiz aylarda “Local Lens” isimli bölüme Istanbul fotoğraflarımla konuk oldum, Instagram’ın kendi hesabında 1, blog’unda 7-8 fotoğrafım paylaşıldı. Son olarak Eylül ayında Instagram’ın New York’ta düzenlenen, “Here in the world: Voices of the Instagram Community” adlı halka açık ilk sergisinde bir fotoğrafım yer aldı. Bunların her biri biraz daha tanınmamı sağladı.

İnsanların takipçi sayısı ve beğeni sayısı gibi durumlara olan takıntısı iyice artmaya başladı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Instagram’ın az sayıda negatif yönünden biri maalesef rakamlara bağlı dinamikler üzerine kurulu olması. Takipçi sayısı her şey demek değil, gördüğünüz rakamın büyük kısmı aktif kullanıcı olmayabilir. Ya da bugün 1500 takipçisi olan birinin, 15 gün sonra 50 bin takipçisi olabilir. Rakamları bir kenara bırakıp biraz dikkatli bakarsanız çok güzel şeyler keşfedebilirsiniz. Benim 4 sene önce ilk takip ettiğim Instagram’cılardan biri hiçbir zaman önerilen kullanıcı olmadı, bugün hala 2000 küsür takipçisi var ve hala çok sevdiğim bir galeri.

Sizin Instagram’da bir hesabı takip etmeniz için o hesabın hangi özelliklere sahip olması gerekiyor?

Yaratıcı, sade ve hikayesi olan fotoğraflarla dolu galerileri seviyorum. Abartılı renk kullanımları yerine doğallığı, teknik olarak kusursuz olmasındansa duygusal olarak güçlü olmasını tercih ediyorum. Bir de fotoğrafların edebiyat, mimari, müzik ya da resimle beslendiği galeriler beni çok heyecanlandırıyor.

Instagram