The Dirty Dozen (1967)

Önemli rütbelerdeki Nazi subaylarını öldürmek için askeri hapishanedeki 12 mahkum, bir yetkili tarafından tek tek seçilir ve düşman sınırlarına gönderilir. Bu birimdeki efsanevi askerleri Charles Bronson, Telly Savalas, Jim Brown gibi isimler canlandırmış ve izleyenleri kendilerine hayran bırakmıştı.

Apocalypse Now (1979)

Yeşil Bereli Walter Kurtz karakteriyle, savaş filmlerindeki askeri rollerin standartını belirleyen Marlon Brando, Francis Ford Coppola’nın Vietnam savaşı temalı filminde kendi yolunu çiziyordu. Kurtz’u etkisiz hale getirmek için görev alan Amerikan ordusu mürettabatını ise Martin Sheen oynuyordu. Sinema tarihinin en epik ve siyasal altmetniyle en güçlü filmlerinden biri Apocalypse Now’u mutlaka izleyin.

Platoon (1986)

Oliver Stone’u Oliver Stone yapan ve tüm başarısızlıklarına rağmen unutlmaz filmlerin, unutulmaz yönetmeni haline getiren filmlerden başlıcası hiç şüphesiz Platoon’dur.  William Defoe, Johnny Depp, Keith David, Charlie Sheen ve Tom Berenger gibi müthiş isimlerden oluşan kadrosuyla, yine Vietnam savaşını konu alan bu filmin odağında hayatta kalma mücadelesi ve ahlak değerlerinin kesişim kümesi vardı. İzleyin.

http://www.youtube.com/watch?v=5NieVt4D75I

Glory (1989)

Listenin Amerikan iç savaşını konu alan tek filmi Glory, Afrika kökenli Amerikalı askerlerin hem oyuncuları hem de oyunculukları müthiş bir sonuç ortaya çıkarmıştı. Matthew Broderick ve Morgan Freeman olağanüstü performanslarıyla dikkat çekiyordu, ama asıl patlamayı Danzel Washington’ın performansı gerçekleştirdi. Zaten bu rolüyle en iyi yardımcı oyuncu Oscar’ını kazanmıştı.

Saving Private Ryan (1998)

Steven Spielberg’ ın 2. Dünya Savaşı zamanında geçen kült filminde, başroldeki Amerikan askerleri başka bir askeri bulmak ve kurtarmak için tehlikeli bir göreve gönderiliyorlar. Savaşa katılan dört kardeşten hayatta kalan tek genç olan bu eri (Matt Damon) kurtarmak için Tom Hanks, Tom Sizemore, Edward Burns ve Vin Diesel’den oluşan kadro, sinema tarihinin en muhteşem görevlerinden birine çıkıyor.