İstanbul yarın Lüfer Bayramı’nı kutluyor. Fikir Sahibi Damaklar tarafından bu yıl dördüncüsü kutlanan Lüfer Bayramı 18-19 Ekim’de Kuzguncuk’ta gerçekleşecek. Defne Koryürek öncülüğündeki Lüfer Bayramı’nın iki günlük programı şöyle:

18 Ekim Cumartesi

10:00 Açılış
Kuzguncuk Sahil, Çınaraltı

05:00 -11:00 “İstanbul’un en baba lüferi” olta avı yarışması
Kuzguncuk Sahil, Çınaraltı

07:00 – 11:00 “Refika Birgül ile Boğaz’da Lüfer Peşinde”

Kuzguncuk, PTT

Refika Birgül ile lüferi yakından tanımak, doğasını anlamak adına birlikte çıkılan bir lüfer avı. Bu etkinlik 10 kişi (18 yaş üstü) ile sınırlıdır. Balıkçıya masrafları karşılığı verilmek üzere 60 liralık bir destek payı vardır.
rezervasyon için: info@fikirsahibidamaklar.org

11:00 “İstanbul’un en baba lüferi” ödül töreni ve açık arttırma

Kuzguncuk Sahil, Çınaraltı

12:00-15:00 “Balıkçı Kahvesi”

Mülkiyeliler Lokantası
Tan Morgül’ün moderasyonunda genç ve emektar balıkçıların muhabbeti… Konuklar arasındaarasında Foça’dan Hasan Eser, Bandırma’dan Burhan Önen, İstanbul’dan Yalçın Günay Çelik (nam-ı diger Baba Yalçın), Mahir Ersin ve Müfit Çıkrıkçıoğlu bulunuyor. Toplantı 12:30’dan itibaren live stream edilecektir.

14:00 – 18:30 ”balıklı sohbetler”
Kuğu Kıraathanesi

Can Altay – İstanbul ve Midye Dolması
İstanbul’un 4. Lüfer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Kuzguncuk Kuğu Kıraathanesi’nde gerçekleştirilecek bir dizi sohbetten biri de sanatçı Can Altay ile midye ve İstanbul üzerine…  Altay midye dolma üzerine gerçekleştirdiği bir çalışmasından yola çıkarak tümüyle uzmanlığı dışında bir alanda konuşurken İstanbul’a, filtrelerimize, sucul hayatı ile bütünlük kurmuş bir şehrin göçmenlerine dair kimi tesbitlerini paylaşacak.

Buket Uzuner – Yunuslar ve İstanbullu’lar
Yunuslar elbette balık değiller, aynı insanlar gibi ama bir muhabbetleri var ki balıklarla, bir düzenleri… Aynı İstanbul gibi, İstanbullular’ın olduğu gibi!
Buket Uzuner’in tutkulu dilinden, hikayelerinden dinleyeceğiz.

Azade Simavi – İstanbul ve Orkinosları 

İstanbul’un 4. Lüfer Bayramı etkinlikleri çerçevesinde Kuzguncuk Kuğu Kıraathanesi’nde gerçekleştirilecek bir dizi sohbetten biri de deniz biyoloğu Azade Simavi ile orkinoslar üzerine olacak. Simavi, bizlere Boğaz’dan Akdeniz’e orkinos hikayeleri eşliğinde kaybettiğimiz çeşitliliüimizi bize hatırlatmayı deneyecek

19:00 – 21:00 ”bir tatlı huzur”

Mülkiyeliler Lokantası
Tan Morgül ve Erdir Zat’la sofra keyfi. Kuzguncuk Mülkiyeliler Lokali’nde gerçekleşecek yemekte Tan Morgül ve Erdir Zat lüferin sıfatında denizin, sucul yaşamın masalarımıza taşıdığı muhabbeti paylaşacaklar.

19:00 – 21:00 Refika’nın Mutfağı’nda bir Akşam Yemeği

Simotas Binası
Refika, “gelin, birlikte sohbet edip yiyelim” diyor.
ister Refika’nın Hürriyet gazetesindeki balık tariflerinden birini, isterseniz kendi tarifinizi yapıp gelin ama ucu balığa değen bir yemek getirmek ön koşul.
katilim 15 kişi ile sınırlı, içecekler ve temizlik için kişi başı 40 lira ve rezervasyon şart.
rezervasyon için: info@fikirsahibidamaklar.org

19 Ekim Pazar

10:00 – 13:00 “balıklı sohbetler”

Kuzguncuk Balıkçısı

Özcan Yüksek – Balıklar ve Masallar
Dünyayı masallar kurtaracak diyen Özcan Yüksek’in dilinden yaşamın kaynağı su, sudan hayat bulan yaşam ve bize fısıldadığı hikayelerin izini süreceğiz. Yüksek bize ısrarla masalların çocuklar için değil, ona uyanması gereken büyükler için olduğunu söylüyor.

Emine Çaykara – İstanbul Boğazı ve Evliyaları 

Denizinden ekmeğini kazananlar, denize kocalarını oğullarını gönderenler, denizin bereketine şükredenler, doğa ile muhabbeti kuvvetli insanların hikayeleri, adaklar, adananlar, koruyucular, azizler ve evliyalar…  Emine Çaykara balığın muhabbetinde bizlere İstanbul’un kutsallarını hatırlatacak.

13:00 – 15:00 “İstanbul’un çocukları ve balıkları”

Harmony Sanat Galerisi
Özlem Lesport – Denizler ve Balıklar resim atölyesi
İstanbul Boğaz’ını, balıklarının hikayelerini dinlerken kendi şehirlerini hayal ettikleri bir etkinlik olacak. çocuklar hayal ettikleri İstanbul’u boyalarla, kalemlerle bir kağıdın üzerine çizecek ve canlandıracaklar. İstanbul’un haritasını çıkaracaklar.

13:00 – 15:00 “İstanbul’un çocukları ve balıkları”

Kuzguncuk Bostanı

İyikido – Lüferin Yolculuğu yaratıcı drama atölyesi
7 yaş ve üstü çocukların katılımına açık olarak, lüferin yolculuğunun izini oyunlarla süreceğiz. defne yaprağı, sarıkanat, çinekop nasıl büyür ve olgunlaşır ? 4 isimli, sivri dişli, parlak beyaz göbekli bu harika balığı hep birlikte yakından tanıyacağız.
bir oyun oynayacağız içinden lüfer geçen, bir an istanbul boğazı olacağız, sonra bir çinekop hatta bir sarı kanat.. soracağız, sorgulayacağız çözümleri konuşacağız, bir afişler hazırlayacağız en güzelinden.

14:00-16:00 “balıklı masalar”

Karadeniz Kıraathanesi

Nilhan Aras ve Levon Bağış’la “bağdan, yoldan sohbetler”
Kuzguncuk Karadeniz Kıraathane’sinde gerçekleşecek sohbete Nilhan Aras ve Levon Bağış bağlardan ve yollardan masalarımızı şenlendiren hikayeler getirecekler.

16:00 – 20:00 ’Kuzguncuk sofrası”

Bostan Sokak
19 Ekim saat 16:00’dan itibaren Sokak Bizim ile beraber Kuzguncuklular’ın kuracağı masa Bostan sokak’ta olacak. Bu masaya hepiniz ellerimizde bir tas, bir tepsi ile gidelim! masayı hepimiz donatalım, bereketini beraberliğimizde bulalım.
lüfere gösterelim istediğimiz, İstanbul’a duyduğumuz muhabbeti birbirimize sunmanın keyfini çıkartalım.gelin ve bir olalım, birlikte olalım.

Daha fazlası için: Fikir Sahibi Damaklar

Etkinlik: Facebook

Fotoğraf: Balık Günlükleri