Öykü Öge 5

Öykü Öge 4

Öykü Öge 2

Öykü Öge 1

#hellooldmag hashtag’iyle etiketlediği fotoğraflarından keşfettiğimiz Öykü Öge, bu haftanın Instagram’da Devr-i Âlem konuğu.

Öncelikle kamerayla olan ilk temasınız nasıl başladı?

Fotoğrafa karşı ilgim 5 yıl önce Lomography’i tanımamla oldu. Sonra yıllardır evde duran, kullanılmayan ve bozuk olan filmli bir makineyle fotoğraflar çekmeye başladım. Sonra devamı da geldi.

Henüz hayatımıza gireli çok olmamış bir Instagram fotoğrafçılığı durumu var. Sizin için bu durum nasıl başladı?

Benim için bu durum hala başlamış sayılmaz, Instagram’a daha yeni girdim sayılır ve Instagram benim için fotoğraflarımı paylaştığım bir alan olarak kalıyor şu sıralar. Dijital düzene çok geç alışıyorum, hala analog kafadayım.

Paylaşımlarınızda nelere dikkat ediyorsunuz?

Renklere ve kendimce estetik oluşuna dikkat ediyorum. Lomography’i sevdiğim için fotoğraftaki hatalar, çizikler, grenler, yanıklar, fluluklar kimi analogcular için problem olsa da benim için çok güzeller.

Instagram’ın sizin için açtığı en güzel kapı veya keşfettirdiği en değerli şey ne oldu?

Fotoğraf çekmemin en büyük amacı kafamın içindekileri somutlaştırmak ve insanların kafasında bir fotoğraf karesi olarak varlığımı sürdürmekti. Instagram’la fotoğraflarımı daha fazla insana ulaştırdığımı düşünüyorum ve bu bana açtığı en güzel kapı. Ayrıca çok yetenekli ve çok güzel insanlar tanıyıp, inanılmaz yerler görüyorum bu sayede.

İnsanların takipçi sayısı ve beğeni sayısı gibi durumlara olan takıntısı iyice artmaya başladı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Bu olayı pek anlayabilmiş değilim. Ne zaman böyle bir takıntı söz konusu olsa zihnimde neon renklerle, nicelik değil nitelik önemlidir yazısı yanıp sönüyor.

Sizin Instagram’da bir hesabı takip etmeniz için o hesabın hangi özelliklere sahip olması gerekiyor?

Bana görmediğim, göremediğim bir şeyleri göstermesi gerekiyor galiba. Instagram’da takip ettiğim hesapları büyük bir hayranlıkla izliyorum, şaşırıyorum, bayılıyorum, kocaman bir evrende keşfe çıkmamda yardımcı oluyorlar bana.

Öykü Instagram