Oğulcn Demirgan 3

Oğulcan Demirgan 5

Oğulcan Demirgan 1

Oğulcan Demirgan 6

#hellooldmag hashtag’iyle etiketlediği fotoğraflarından keşfettiğimiz Oğulcan Demirgan, bu haftanın Instagram’da Devr-i Âlem konuğu.

Öncelikle kamerayla olan ilk temasın nasıl başladı?

3-4 yaşlarında evdeki kompakt makinayı gizlice aldığımı ve sokaktaki kedileri çektiğimi hatırlıyorum. Oradan eve gelen insanları çekmekle devam ettim. Anı durdurabilmek o yaşlarda sihir gibi bir şeydi benim için. Belkide bu yüzden sevdiğim insanları hep yanımda kalmaları için özellikle çekiyordum. Paylaşmasamda hala değer verdiğim insanları çekmenin benim için ayrıca önemi var.

Henüz hayatımıza gireli çok olmamış bir Instagram fotoğrafçılığı durumu var. Senin için bu durum nasıl gelişti?

Instagram’dan önce Flickr’ın benim için benzer bir durumu vardı. Şuanda da çok fazla bir şey değişmiş değil. Kullanırken keyif aldığım, bana bir şeyler kazandıran her türlü görsel platformda yer almaya çalışıyorum. Instagram bunların arasından erişim kolaylığı ve daha fazla insana ulaşabilme adına öne çıkıyor.

Paylaşımlarında nelere dikkat ediyorsun?

İnsan bedeni ile mekanın birlikteliğindeki yalınlık ve bütünlüğe dikkat ediyorum. Mekanın renklerini, atmosferini, yansımalarını insan bedeni üzerinde izlerini arıyorum.

Instagram’ın sana keşfettirdiği en güzel şey ne oldu?

Gündelik hayatımın içinde fotoğrafa daha fazla zamana ayırmama ve her gün yeni birilerini keşfetmeme olanak sağlaması benim için büyük önem taşıyor. Aynı zamanda çok değerli ve yetenekli insanlarla tanışmama olanak sağladı. Hatta bu yazıyı, Instagram üzerinden tanıştığım, kısa sürede çok değer verdiğim ve bana çok şey kazandırdığına inandığım bir insanın yanına giderken yazıyorum.

İnsanların takipçi sayısı ve beğeni sayısı gibi durumlara olan takıntısı iyice artmaya başladı. Bu konuda ne düşünüyorsun?

Instagram’dan ayrı olarak insanın içinde var olan bir durumun Instagram’da somutlaşmış hali olarak düşünüyorum. Takipçi sayısı çok az olan ama izlerken hayran kaldığım birçok galeri mevcut. Tam tersi şekilde bu sayının verdiği duyguya kapılıp kendini ” gerçek sanatçı” olarak gösterenlere de denk geliyorum. Sayısal bir veriden başka anlam yüklemeyi doğru bulmuyorum.

Instagram’da bir hesabı takip etmen için o hesabın hangi özelliklere sahip olması gerekiyor?

Heyecanlandıran, düşündüren, fikir veren veya belki bir hikaye anlatan hesapları takip ediyorum. Bu insanlar sayesinde farkına bile varmadan birçok değer kazandığımı düşünüyorum.

Oğulcan’ın Instagram’ı