Conjuring’i izledikten sonra Annabelle için olan beklentimiz yüksekti. Yapımcılığını James Wans’ın, yönetmenliğini ise John R. Leonetti’nin üstlendiği Annabelle, keşke gerçeklikten bu kadar uzak efektlere başvurmasaymış. Kötü senaryo ve gerçekçi olmayan efektleri ile Annabelle, Conjuring’in yanından bile geçemedi.

Korku ve gerilim türünde gerçekten sizi korkutabilecek bir film bulmanın ne kadar zor olduğundan daha önce dert yanmıştık. Genelde kalitesiz efektler ve saçma bir senaryo karşısında harcağımız yaklaşık 1.5 saate üzülmüş olarak ayrılırız bir korku filminden. Oyuncak bebekler, bir film çerisinde geçmezken bile yeterince korkunç olduğundan Annabelle’den yana çok umutluyduk. Annabelle, korku severler için yine bir hayalkırıklığı oldu.

1967 yılında geçen filmde, mutlu ve yeni evli bir çift bebeği alarak hayatlarının hatasını yapıyorlar. Bir türlü yok olmayan bebek Annabelle, yine bir aileye musallat oluyor ve klasik bir biçimde hayatlarını cehenneme çeviriyor.

Annabelle Bebek Gerçek mi?

The Conjuring’te de bahsedilen Annabelle Doll hikayesi ve psişik Warren ailesi gerçek bir hikayeye dayanıyor. Tıpkı Amityville filminde olduğu gibi kullanılan birçok ses kaydı ve veri gerçek. Warren’ların bir müzeye dönüştürdükleri odada Annabelle bir cam fanusun içinde ‘Sakın açmayın.’ uyarısı ile saklanıyor. Bebeğin gerçek hikayesni videodan izleyebilirsiniz.

Spoiler!

Filmin kopuk kurgusunda bebek ve tarikat ilişkisi bir türlü istenilen şekilde bağlanamıyor. Gerilim yaratan sahneler olsa da bunlar hem gerçekçi değil hem de olaylarla arasında hep bir tıkanıklık var. Ele geçirilme temalı The Exorcist’ten bir başka korku film klasiği olan Rosemary’s Baby’e kadar birçok filmden esinlenmeler var ama ortaya sunulmuş yeni bir şey yok.

Yine de bu türü sevenler eminiz sonuna kadar Annabelle’yi izleyeceklerdir ama birdaha izlemeye veya tavsiye etmeye değecek bir film değil Annabelle.