Processed with VSCOcam with lv01 preset

Barkın Özdemir 3

Barkın Özdemir 2

Barkın Özdemir 1

#hellooldmag hashtag’i ile fotoğraflarını etiketleyen Instagram takipçilerimizin arasından seçtiğimiz Barkın Özdemir, Instagram’ın önerilen hesapları arasına girmeyi başaran bir kullanıcı.

Öncelikle kamerayla olan ilk temasın nasıl başladı?

Kamerayla tanışmam 2004 yılında başladı, 9 yaşındayken ailemle Londra’ya gittiğimiz zaman fotoğrafçılığa karşı olan ilgimi ilk o zaman fark ettim. Özellikle panaromik fotoğraflar ilgilimi çekmişti. Gerçi, sonrasında fotoğrafçılığı olan bu ilgimden giderek biraz uzaklaştım, ta ki mobil fotoğrafçılık günlük hayatımıza girene kadar. Özellikle de Instagram’ı kullanmaya başladığımdan bu yana kendi görsel günlüğümü oluşturduğumu fark ettim.

Henüz hayatımıza gireli çok olmamış bir Instagram fotoğrafçılığı durumu var. Senin için bu durum nasıl başladı?

Instagram ile serüvenim benim için geçen sene Kasım ayında başladı, ilk olarak tipik bir kullanıcı gibi, sadece kendi fotoğraflarımı yüklemek için açmıştım. Sonrasında mobil fotoğrafçılığa karşı ilgimi farkettim, Istanbul’u keşif turlarına çıktım, fotoğrafçılık için malzemenin bol olduğu bir yerde yaşıyoruz. Aralık ayında da Instagram’In düzenlediği Instameet etklinğine katıldım ve şuan aralarında yer aldığım @igersistanbul ekibiyle tanıştım. Sadece telefonla bu kadar güzel fotoğraflar çekilebileceğini tahmin etmiyordum. Onlardan çok şey öğrendim. Tabi, bu durum mobil fotoğrafçılığı gözümde daha da yükseltti. Geçmişte kameran ne kadar iyiyse, fotoğrafların da o kadar iyi olduğunu düşünürdüm ama aslında önemli olanın kameranın değil, senin kareyi nasıl gördüğün olduğunu anladım.. Zaten telefonumu her zaman yanımda taşıyorum, hafif ve en önemlisi de neyi ne zaman çekiceğimi bilmediğimden, hep elimin altında olan hızlı bir kamera, bu durum da benim özgür olmamı ve daha rahat fotoğraf çekmeme olanak sağlıyor…

Sence insanlar seni neden takip ediyor?

Bunu benim cevaplamam zor olur. Genelde çevremden aldığım geri dönüşler, Istanbul’da çoğu kişinin bilmediği yerleri keşfetmem ve günlük yaşamda hergün önünden geçtiğimiz yerleri kendi bakış açımla yansıtmam ilgilerini çekiyormuş. Özellikle Güney Afrikalı bir arkadaşımın bana öğrettiği bir mekan var, Emimönü taraflarında bir han’ın tepesi, bütün İstanbul ayakların altında, harika bir yer. Oranın fotoğrafı çekip koyduğumda ciddi bir takipçi ve soru bombardımanı yaşamıştım.

Instagram’ın senin için açtığı en güzel kapı veya keşfettirdiği en değerli şey ne oldu?

Geçtiğimiz haziran ayında hesabım instagram tarafından suggested user seçildi. Kendimce hobi olarak bir şey yapıyordum fakat hesabımın instagram tarafından fark edileceğini tahmin etmiyordum. Gecenin bir yarısında sana mesaj geliyor ve Instagram’ın resmi hesabı seni etmeye başlıyor, insan inanamıyor instagram senin fotoğrafları beğenip seni listelerine seçmiş ve bunun yanında yeni kullanıcılara ilk olarak seni öneriyorlar.Birden hesabınıza takipçi patlaması geliyor, beğeniler uçuşuyor, mesajlarınız yüzleri geçiyor.

İnsanların takipçi sayısı ve beğeni sayısı gibi durumlara olan takıntısı iyice artmaya başladı. Bu konuda ne düşünüyorsun?

Beğenilmek duygusu bizim kültürümüzden geliyor ve gereğinden fazla önemseniyor. Tabi bu duygu sosyal platformlara da yansıyor. Bazen öyle komik durumlarla karşılaşıyorum ki takip et beni diye fotoğrafların altına yorum yazanlardan tutun sırf geri takip etmediğim için trip atanlar dahi var. Özellikle de rakamlara gereğinden fazla odaklanılıyor, takipçi sayısı veya beğenme sayısı bu kadar ciddiye alınmamalı. Malesefki bazılarımız takipçi sayısına çok önem verip, her türlü sahtekarlığı yapıyor, tabi bu kişiler çok rahat anlaşılıyor. Fotoğraflarınızda ki beğenme sayısı ile takipçi sayınız doğal olarak uyum içinde olmalı , fakat bunun birçok uyumsuz örnekleriyle kısacası sahte hesaplarla çok sık karşılaşabiliyoruz.

Instagram’da bir hesabı takip ederken nelere dikkat ediyorsun?

Özellikle fotoğrafların hikayesi olmasını çok seviyorum, dediğim gibi instagram aslında bizim görsel günlüğümüz, her bir fotoğraf hayatımızdan bir kare yansıtıyor. Bundan dolayı, özellikle fotoğrafların altındaki metinleri okumak, o fotoğrafın arkadasındaki hikayeyi öğrenmek hoşuma gidiyor. Bunun yanı sıra gezip keşfettikleri yerlerin fotoğraflarını çeken insanların hesapları ilgimi çekiyor hatta artık tatil planlarımı instagramda görüp beğendiğim yerleri göz önünde bulundurarak yapıyorum bile diyebilirim.

Instagram