Kozmonot 1

Teşvikiye Topağcı Mahallesi’nde çok yeni açılan Kozmonot, tasarımsal kaygıları olmayan ama bir o kadar da dekoruyla ve menüsüyle bir söylemi olan; farkındalık yaratan iddiasız ama tematik ilhamını da ‘’Soğuk Savaş Yılları’’ndan alan bir mekan..

Son 2 yıldır İstanbul’da birçok mekana konsept tasarım ve uygulamalarıyla hayat veren Design Parallax’ın ortakları Mimar Göksu Şener ve Reklamcı Zümre Humbaracıbaşı; hikayesi olan her konuyu en ince detayıyla ilgi alanlarında bulundurmaktadırlar. ‘’Soğuk Savaş Yılları’’na her yönden merak duyduklarından, kendileri mekan açmaya karar verdiklerinde içerisinde rastlanacak tüm fikir, detay ve ironilerin bu yıllardan beslenerek tasarlanmış olmasına özen göstermişler.

Kozmonot 3

Dekorasyonun tasarlanması ve uygulanmasında her bir parçanın birbiriyle ahenk içinde olmasına özen gösterilen mekanın ismi için Uzay’a ilk giden Rus Kozmonot Yuri Gagarin’den, girşdeki duvarda Berlin Duvarı’ndan, tuvaletler de Uzay Mekiği tuvaletlerinden esinlenerek yapılmış.

Mekanın giriş tarafında bir duvara yapılan Neil Armstrong ve Yuri Gagarin’in birbirini öptüğü ‘’muralart’’ resim daha önce Kim? köşemizde konuk ettiğimiz Gamze Yalçın‘a ait. Arka bahçedeki duvarlara yapılan Wernher von Braun’un ‘’graffiti’’ resmi dekorasyonda konsepte uygun her türlü detayın hassasiyetle düşünüldüğünü yansıtıyor. Bu güzel graffiti de Leo Lunatic’in ellerinden çıkma.

Kozmonot 4

Servis ve menü ‘’gastro-pub’’ konseptinde hizmet veriyor; İddialı kokteylleri ile klasikleşmiş bir bar menüsünü birleştirmeyi başaran mekanda fıçı Guiness ; Kozmonot’un başlıca yaşam destek ünitesi. Ayrıca Almanya , Hollanda ve Belçika biraları ile; belli ülkelere özgü şarap ve lezzetler de menüde yer almakta.
En çok tercih edilen yemekler arasında kendi imalatları olan dana sosis, pork rib ve avakado soslu cheesburger; et yemeyenler için ise vejetaryen sepeti, vejetaryen burger ve salata çeşitleri bulunuyor.

Haftaiçi 11:00 – 01:00 arası , Cumartesi günleri 11:00 – 03:00 arası, Pazar günleri ise 09:00 – 01:00 arası açık olan Kozmonot, Pazar günleri de müşterilerini özel bir brunch menüsüyle ağırlıyor.

Adres: Topağacı Meydanı , Poyracık Sok. No:9 Teşvikiye / Nişantaşı TEL: 0.212.2347355

Facebook