Instagram’da Devr-i Alem‘in bu haftaki konuğu fotoğraflarındaki şehir teması ile öne çıkan Turan Ertekin. Kamerayla olan ilk temasından, hâlâ yeni bir fotoğraf yayıncılığı mecrası sayılabilecek Instagram’a, takipçi listesinden, Instagram’ın ona açtığı kapı ve keşiflerine, tüm detayları konuştuk. İşte fotoğrafları ve kendi sözleriyle Instagram’da Devr-i Alem köşemizde Turan Ertekin.

Instagram'da Devr-i Alem: Turan Ertekin

Öncelikle kamerayla olan ilk temasın nasıl başladı?

İlk elime aldığım kamera, ailemde bulunan eski filmli bir makineydi. Onu elime geçirdiğim ilk andan itibaren ufak ufak başlayan ilgim seneler içerisinde katlanarak büyüdü.

Henüz hayatımıza gireli çok olmamış bir Instagram fotoğrafçılığı durumu var. Senin için bu durum nasıl başladı?

Hatırı sayılır bi süredir fotoğrafa ilgi duyuyorum, izliyorum, çekiyorum, işliyorum. Ama hiç bir şekilde paylaşmıyordum. 1.5 sene evvel iş yoğunluğundan vakit ayıramadığın için elimdeki tüm ekipmanları satmıştım. Amacım belki ekipman yenilersem motivasyon olarak da tekrardan fotoğraf çekmeye dönebileceğim yönündeydi. Ama malesef böyle olmadı. Herhangi bir ekipman edinmedim ve 1-1,5 sene kadar hiç fotoğraf çekemedim. Aslında Instagram tam da bu sırada hayatıma girdi. Mayıs ayında tatil yaptığım yapıyordum ve telefonumla o an ekipmanım varmış gibi bir kompozisyon kurdum ve ilk kareyi çektim ve paylaştım. Aldığım sonuç ve geri bildirimler oldukça tatmin ediciydi. Ben de çekmeye ve paylaşmaya devam ettim.

Sence insanlar seni neden takip ediyor?

Ne çekiyor olursanız olun, bir zaman sonra mutlaka belli bir yaklaşım tarzınızı şekillendirmeye başlıyor. Benim durumumda, bu tarzı benden once takipçilerimin farkettiğini düşünüyorum. Özellikle son dönemlerde onlardan gelen yorumlarda dikkatimi çeken birşey oldu. İstanbul’da yaşıyorum, burası bir metropol, nüfus yoğunluğunu günün her saatinde iliklerimize kadar hissediyoruz ama benim fotoğraflarımda genelde boş, insansız İstanbul’u görüyorsunuz. Belki 1 ya da 2 kişi sembolik olarak ekleniyor. Ya da insanın elinin ürünü olan bir kaosu buluyorsunuz. Sanırım bu nüfus yoğunluğuna karşı kendi geliştirdiğim bir tepkinin sonucu oluştu ve insanlar da beni bu yüzden takip ediyorlar.

Turan Ertekin 02

Instagram’ın senin için açtığı en güzel kapı veya keşfettirdiği en değerli şey ne oldu?

Aslında bu sorunun cevabı daha şimdiden epey uzun. Hergün dünyanın dört bir noktasından size ilham veren insanlar ile bizi buluşturuyor olması bence Instagram’ın benim için açtığı en güzel kapı. İzliyorsunuz, soruyorsunuz, öğreniyorsunuz, gelişiyorsunuz, motive oluyorsunuz, ilham alıyorsunuz ve bu döngü hiç durmadan her an devam ediyor. Bununla beraber Instagram’ın bana kattığı en değerli şey ise; bu vasıta ile hayatıma giren birbirinden değerli insanlar diye düşünüyorum.

İnsanların takipçi sayısı ve beğeni sayısı gibi durumalra olan takıntısı iyice artmaya başladı. Bu konuda ne düşünüyorsun?

Beğenilmek ve takdir edilmek sosyal medya hayatımıza girmeden de vardı. Bu insan olarak sanırım herkesin ortak bir beklentisi. Beğeni ve takipçi sayısı ise bunun sosyal medyadaki karşılığı olarak hayatımızdaki yerini aldı. Eskiye gore tek farkı, TV üzerinde olan hegomonyanın artık herkesin cebinde taşıdığı akıllı telefonlar ile ne icra ediyorlarsa, ona alacakları karşılık ile ölçülüyor olması. O yüzden ben bu duruma eskinin yeniye doğal bir adaptasyonu olarak bakıyorum.

Instagram’da bir hesabı takip ederken nelere dikkat ediyorsun?

Benim oldukça dinamik bir listem var. 2’ye ayırabiliriz bu listeyi; birincisi, Instagram vasıtasıyla tanıştığım, bana gerçekten her anlamda birşeyler katan insanları takip etmeyi tercih ediyorum ve onlarla bir mutual bir ilişki sürdürüyorum. İkincisi, zaman zaman gerçekten ilhama ihtiyaç duyduğumda, bu ihtiyacı karşılayan ve bana bunu katabilen ama mutual olarak bir iletişim kurmadığım kişiler var. listenin ikinci bölümü o ana ait beklentilerime gore şekilleniyor, devam ediyor gelişiyor ya da sona eriyor ve yerine bir yenisi ekleniyor.

Turan Ertekin

Instagram | Facebook