8

6 5

4

3

Bu haftanın konuğu Eren Tüfek. Siz de Eren gibi Instagram’da Devr-i Âlem köşemizin konuğu olmak istiyorsanız #hellooldmag hashtag’iyle fotoğraflarınızı etiketleyebilir veya iletisim@oldmag.net adresine mail atabilirsiniz.

Öncelikle kamerayla olan ilk temasın nasıl başladı?

Fotoğrafa karşı ilgim bundan 5 yıl öncesine dayanıyor. Bu yolculuk, akrabamın evinden gizlice aldığım siyah, tozlu, emektar bir makine ile başlayıp, heves duygusu ile sönmeden buralara kadar geldi diyebilirim.

Henüz hayatımıza gireli çok olmamış bir Instagram fotoğrafçılığı durumu var. Senin için bu durum nasıl başladı?

Instagram platformunda aslında çok yeniyim. Bundan önce Flickr’da fotoğraflarımı paylaşıyordum ve bu durumu instagram’a taşıdım diyebilirim. Benim açımdan çok farklı bir gelişme olmasa da aktif olarak kullandığım başka bir görsel platform olarak hayatıma girdi.

Sence insanlar seni neden takip ediyor?

Instagram paylaşımları çok farklı olabiliyor. Yemek, mekan, doğa, portre, günlük paylaşımlar gibi… Ben bu alanda genelde seyahat ettiğim yerleri, güzel bulduğum alanları ve çektiğim portreleri yayınlıyorum. Bu alanda ilgisi olan ya da güzel bulan her kişi takibe alıyor diye düşünüyorum.


Instagram’ın senin için açtığı en güzel kapı veya keşfettirdiği en değerli şey ne oldu?

Öncelikle birçok alana kolaylıkla ulaşmamda fayda sağlıyor. İnstagram her alanda yaygın kullanılan bir sosyal ağ. Bu ağ içerisinde ilgili olduğum alanda bana dünya çapında yetenekli kişileri keşfettiriyor.

İnsanların takipçi sayısı ve beğeni sayısı gibi durumlara olan takıntısı iyice artmaya başladı. Bu konuda ne düşünüyorsun?

Bu sadece sayıdan ibaret. Bir kişinin başkasını takip etmesi için onun da estetik ve göze hitap edilebilirlik kaygısı gütmesi gerektiğini düşünüyorum.


Instagram’da bir hesabı takip ederken nelere dikkat ediyorsun?

İlgili olduğum alana hitap eden, bu alanda bana bir şeyler kazandıracak ve farklı bakacağımı sağlayacak hesapları takip ediyorum. Fotoğrafta bakış açısının çok önemli olduğunu düşünüyorum ve bu alana farklı bakanları hayranlıkla takip ediyorum.

Instagram