4.

3.

5.

İstanbul Kabadayıları, Kültür Endüstrisinin Ağababalarına Karşı

“İstanbul kabadayılığı başlı başına bir âlemdir. Kendine mahsus, kanunları, raconları vardır. Eğer bir iki olayla yeterince nam yapabilmişseniz, bir anda etrafınızda onlarca insan olur. Gerçek kabadayılar kendi terbiyelerine göre ve bulundukları muhitin yazılmamış kanunlarına göre; zayıfı, bilhassa namuslu insanları himaye ederler. Çizdikleri yoldan ayrılmamaya dikkat ederler. Çünkü o camianın kendilerine verdikleri şöhreti kaybetmekten korkarlar.”

Ressam Kemal Kara’nın, öykü ve romanlardan tanıdığımız, çizgi romanlarımızda, tiyatro ve sinema alanında örneklerini izlemiş olduğumuz, İstanbul Kabadayıları’nı bu kez resim evrenine taşımayı deniyor.

Şövalyelik geleneği bulunmayan bir toplumda, birbirlerine hürmet eden ve bu hürmete layık olmaya gösterdikleri gayretle, isimlerine leke gelmemesi için gerekirse canlarını vermeye hazır olan kabadayıların, bir anlamda “İstanbul Şövalyeleri” olduğunu hatırlatıyor. Kendi muhitleriyle var olan zamanın kabadayıları, çevrelerini koruyup gözetirken; bugünün adı konmamış kabadayıları, kuralsızlığın kural olduğu bir düzen içinde başka adlar altında nam salıyor…

Siyah beyaz fotoğraflardan yansıyan, tarihe düşülmüş notları hatırlatan nostaljik kurguyu, açık ve koyu değerlerin zıtlığı üzerine kurulu grafik bir anlatım lehinde sadeleştiren Kemal, kompozisyonların çoğunda figürlerini belirsiz bir arka plan eşliğinde değerlendiriyor. Bazı kompozisyonlar, figürlerle beraber devreye giren, rahatlamasına çalışılmış mekân detaylarıyla daha geleneksel bir desen anlayışına taşınırken, söz konusu mekân detayları başka bir grup çalışmada figürleri de dışlayarak, kendi başına bir kompozisyon kurgusuyla, âdeta çekilmekte olan bir dönem filminin platosundan alınan görüntüleri izleyiciye aktarıyor.

Ressam Kemal Kara’nın “Namı Olmayan Giremez” adlı kişisel resim sergisi, 11 – 21 Aralık 2014 tarihleri arasında Beylerbeyi Sarayı Tünel Sanat Galerisi’nde gerçekleşecek.

Özlem Kalkan Erenus

Behance

Instagram

Tumblr

Website