Maggie Cheung’un zerafetle salındığı bir Wong Kar-wai filmi olan In The Mood for Love (Fa Yeung Nin Wa), Hong Kong’da bir apartmanda geçen yasak aşkı anlatıyor.Eşleri tarafından aldatıldıkalrı için kendileri de onlar gibi olmamaya direnen Mrs Cha ve Mr. Chow’un kırılgan ve tutkulu aşk hikayesine tanık oluyoruz.

İtiraf edilemeyen ama yok ta sayılamayan bir aşk, aynı odada kalıp birbirine dokunmaya cesaret edemeyen iki aşık… Bütün bu sahneler, Wong Kar-wai ‘nin usta yönetmenliği ve Yumeji’nin hüzünlü müziğiyle bileşince In The Mood for Love’dan etkilenmemek imkansız. Her filminin ayrı ayrı incelenmesi gereken yönetmenin filmlerinde eksik olmayan bir şey varsa o da sigara. Sigara, filmde dikkat çekecek kadar fazla karşımıza çıkıyor. In The Mood for Love’da çokça karşımıza çıkan bir başka detay da çiçek deseni. Çiçek desenine hayran bırakan yönetmen, gizem unsuruyla filmi hep canlı tutmayı başarıyor. Film boyunca başrol oyuncularının aldattıkları eşlerinin yüzünü göremeyişimiz, ana karakterlere daha fazla odaklanmayı sağlıyor. Filme karakter katan da bu detaylar zaten. Tüm zamanların en iyi ikinci filmi seçilen yapım, adeta naif ve asil bir aşkın betimlemesi gibi.

Filmi izleyenlerin anlayacağı otel odasının numarası yani 2046 ise In The Mood for Love’a bir devam filmi olarak çekildi. O da çok yakında burada olacak.

Editör Notu: Tarz olarak Wong Kar Wai filmlerinin tadını veren Xavier Dolan, ünlü yönetmenin izinden emin adımlarla gidiyor.

İyi Seyirler.