Bazı filmler, sinema tarihinde intihar sahneleriyle ya da intihar odaklı senaryolarıyla iz bırakmışlardır. İntihar denilince aklımıza gelen 8 filmi sizlere de hatırlatmak istedik. Siz de aklınıza gelen intihar konulu veya çağrışımlı filmleri, yazıya yorum olarak yazabilirsiniz.

The Virgin Suicides (1999)

Kirsten Dunst’ın gençlik filmlerinden The Virgin Suicide, bir Sofia Coppola filmi. 70’lerde Amerikalı muhafazakar ebevynleri yüzünden intihar eden dört kızkardeşin hikayesinin analtıldığı filmde renkler ve soundtrack’ler şahane.

http://www.youtube.com/watch?v=3EM5_rPfaSs

 Girl Interrupted (1999)

Angelina Jolie, Winona Ryder ve Brittany Murphay gibi isimlerin yer aldığı Girl Interrupted, akıl hastanesinde geçen bir film. Winona Ryder’ın intihara meylinden dolayı tedavi gördüğü klinikteki diğer kadınların hikayelerinden ve Brittany Murphy’nin Skeeter Davis-The End of The World şarkısı eşliğindeki şiirsel intiharından mahrum kalmayın.

Requiem For a Dream (2000)

Uyuşturucunun, bir insanın ve çevresindekilerin hayatını nasıl felakete sürükleyeceğine dair yapılan en iyi filmlerden biri olan Requiem for A Dream, ucu intihara dokunan ve intihar hissi uyandıran filmleri sevenler için mutlaka izlenmesi gerekenler listesinde.

Single Man (2009)

Sinematografisi aşmış bir film olan Single Man’de başrol oyuncusu Colin Firth’ün muhteşem oyunculuğu filmi daha da kusursuz yapıyor. Erkek arkadaşı Jim’in ölümüne dayanamayan George, kendi intiharını planlar ve film onun hayatının son günü olmasını düşündüğü gün ile başlar.

Oldboy (2003)

İntikam ve intiharın bir arada olduğu Old Boy, zaten konumuz intihar olmasa da izlemeniz gereken bir film. Başroldeki karakter Oh Dae-Su’nun hapis hayatı yaşadığı bir evden kurtulmaya çalışırkenki intihar teşebbüsleri ve yaşadıkları mutlaka izlenmeli.

Salo or The 120 Days of Sodom (1975)

Yasaklanmış ve rahatsız ediici filmler listelerinde başı çeken Salo, aynı zamanda intihar konulu bir film. İşkence ve sapkınlığa maruz kalan gençlerin yaşamaktansa ölmeyi tercih ettiği film, listemizde yer almalıydı.

http://www.youtube.com/watch?v=emW5SOJergk

The Hours (2002)

Ünlü ingiliz yazar Virginia Woolf’un hayatını ve doalyısıyla intiharını konu edinen The Hours’ıns adece kadrosu bile izlemeye değer. Filmde Merly Streep, Nicole Kidman ve Julianne Moore adeta göz ziyafeti yaşatıyor.

Prozac Nation (2001)

Depresyon, uyuşturucu, seks ve intihar teşebbüsü konulu Prozac Nation, iç karartıcı ama bu konualrla ilgilenenlerin hoşuna gidecek bir film. Kadrosunda AHS’nin efsane kraliçesi Jessica Lange, Christina Ricci, Jason Biggs ve Michelle Williams gibi ünlüler göz dolduruyor.

http://www.youtube.com/watch?v=KJICKrRMlOA