Akram Zaatari 1

Akram Zaatari Sergiden

AkramZaatariSergiden2

Son 10 yılda Orta Doğu’dan çıkan en önemli sanatçılardan Akram Zaatari’nin kapsamlı sergisi dün SALT Beyoğlu’nda açıldı. Sergide Lübnanlı sanatçının, Osman Hamdi Bey’in 1887’deki Sayda kazılarına odaklı yeni araştırmasının ilk aşaması da yer alıyor.

Akram Zaatari, dün saat 19.00’da Açık Sinema’da gerçekleşen sergisinin açılışı kapsamında, Letter to a Refusing Pilot [Reddeden Pilota Mektup] (2013) işi üzerine, bu videonun gösterimini de içeren bir konuşma yaptı.

Akram Zaatari tamamı kazı çalışmaları, politik direniş, eski militanların yaşamı, gücü tükenmiş bir sol hareketin mirası, erkekler arasında yakın ilişkiler, savaş zamanlarında görüntülerin dolaşımı ve zaman kiplerinin kaybolmuş, bulunmuş, gömülmüş, ortaya çıkarılmış veya başka bir nedenle gönderildiği adrese ulaşması gecikmiş mektuplara özgü oyunlarıyla ilişkili; birbiriyle bağlantılı bir dizi tema, konu ve pratiğin izini süren 40’tan fazla video, bir düzine kitap ve sayısız fotoğraf enstalasyonu üretti.

Zaatari, Beyrut’un güncel sanat ortamının biçimsel, entelektüel ve kurumsal altyapısının gelişiminde belirleyici bir rol oynadı. İç savaşın ardından köklü bir yapılandırma geçiren Lübnan televizyon endüstrisindeki coşkulu ancak kısa ömürlü deneysel dönemde öne çıkan az sayıda genç sanatçıdan biri oldu. Bölgedeki fotoğraf araştırma ve çalışmalarına yönelik, sanatçı odaklı bir organizasyon olan Arab Image Foundation’ın kuruluşunda yer aldı; muhafaza ve arşiv pratikleri alanındaki geniş çaplı söylemlere ilkeli ve değerli katkılarda bulundu.

2012’de dOCUMENTA 13’e katılan sanatçı, 2013 Venedik Bienali’nde Lübnan’ı temsil etti.

SALT Online