Sarmasik 2

Sarmasik 3

Yönetmen Tolga Karaçelik, yeni filmi “Sarmaşık” ile bağımsız filmlerin ‘kalesi’ Sundance Film Festivali 2015’te. 1981 yılında Hollywood’un yıldız aktörlerinden Robert Redford tarafından kurulan Sundance Enstitü bünyesinde gerçekleştirilen Sundance Film Festivali, dünyanın en önemli beş festivali arasında yer alıyor. Bu yıl 29.su düzenlenen festivale, toplam 12.700 film başvurusu içinden seçilen 12 film arasına girerek, katılma hakkı elde eden Tolga Karaçelik’in “Sarmaşık”ı, ‘En İyi Uluslararası Film’ kategorisinde yarışacak. Amerika Birleşik Devletleri’nin Utah eyaletinde düzenlenen festival, 22 Ocak – 1 Şubat 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek.

“Sarmaşık”; bir armatörün iflas edip ortadan kaybolmasının ardından, deniz hukuku gereği gemide kalmak zorunda olan ve hiçbir yere gidemeyen beş gemici ile bir kaptanın arasındaki hiyerarşik mücadeleyi anlatıyor. Görüntü yönetmenliğini Gökhan Tiryaki’nin, montajını Evren Luş’un yaptığı, müzikleri Ahmet Kenan Bilgiç imzası taşıyan filmde; Nadir Sarıbacak, Kadir Çetin, Hakan Karsak, Osman Alkaş, Seyithan Özdemir, Onur Öztürk, Ömer Acar ve Ahmet Baki Kurtuluş da performanslarıyla göz dolduruyor.

Tolga Karacelik (1)

Tolga Karaçelik Kimdir?

Tolga Karaçelik (1981, İstanbul) Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra New York’ta sinema eğitimi aldı. Şu ana kadar yurtiçi ve yurtdışı festivallerde gösterilmiş kendi senaryosunu yazdığı ve yönettiği beş kısa filmi var. En son kısa filmi “Rapunzel”in dünya prömiyeri Şubat 2010’da New York’taki Soho International Film Festival’de yapıldı ve film burada Seyirci Ödülü’nü kazandı. Film, aynı zamanda Berlinale’de T.C. Kültür Bakanlığı’nın seçtiği Türk filmleri arasında yer aldı. Senaryosunu kendi yazıp çektiği, Gevende’nin “Çelik Çomak” klibi MTV, VH1, MEZZO gibi uluslararası müzik kanallarında gösterilmiş ve çeşitli müzik videosu festivallerinde finalist oldu. Mehmet Güreli’nin “Dünya Yazarlarının Gözüyle İstanbul” adlı uzun metrajlı belgesel filminde görüntü yönetmenliği yaptı. İlk uzun metraj filmi olan “Gişe Memuru”, dünya çapında çok sayıda festivalde gösterildi. “Gişe Memuru” New York’taki Modern Sanatlar Müzesi’nde (MoMA) 1 hafta boyunca gösterimde kalan ilk Türk filmi oldu. Film, Amerika ve Kanada’da 35’ten fazla şehirde gösterildi.

Twitter