Hayatın geri kalanını rahat geçirmek için bilerek yapılan bir yanlıştan sonra namuslu bir hayata adım atmak ne kadar kolay olabilir? Üstelik bu yanlışı dolandırıcılık, hile ve şiddetle iki yüzyıl boyunca dünyaya şekil veren bir banka için yaptıysanız… İnsanları soyarken, çalışanlarının öz benliklerini kirli paralarla kuşatan, namuslu olmayı katiyen yasaklayan bir banka için…

“5.Frank”, ataları kadar acımasız olamayan 5.Frank’ın zayıf yönetimini, kötüye giden banka işlerini, bundan kurtulmak için kurulan büyük planı ve karşılaşılan beklenmedik olaylar sonucunda banka yönetiminin düştüğü trajikomik durumu konu alıyor. Friedrich Dürrenmatt’ın 1960 yılında yazdığı oyunda, sevgi, iyilik, sevecenlik, acıma gibi insana özgü duyguları bütünüyle yok sayan vahşi kapitalizm; para, güç ve ölüm olguları üstünden grotesk bir dille eleştiriliyor.

“5.Frank”; muhteşem rejisi ve oyunculuklarıyla, 9 Aralık 2014, Salı akşamı saat 20:30’da, Moda Sahnesi, 11 Aralık 2014, Perşembe akşamı saat 20:30’da ise, Ortaköy Afife Jale Sahnesi’nde.

Tiyatro Adam