Orhan Pamuk’un tam 6 yıl önce başladığı Kafamda Bir Tuhaflık isimli yeni romanı bugün raflardaki yerini aldı. Edebiyat dünyasını oldukça heyecanlandıran kitap, Yapı Kredi Yayınları etiketiyle birçok kitapçıda bulunabilir.

Kafamda Bir Tuhaflık hem bir aşk hikâyesi hem de geçmişle günümüzü harmanlayan bir destan. Bozacı Mevlut ile üç yıl aşk mektupları yazdığı sevgilisinin İstanbul’daki hayatlarını anlatan Orhan Pamuk, bu kitabının en çok kırptığı kitaplarından biri olduğunu ve normalde 700 sayfa olabilecekken 480 sayfaya düşürdüğünü açıkladı. Romanında çok yaygın olmayan ve ilk kez kullandığı  karma teknikten yararlanan yazarın kitabını bitirir bitirmez ayrıntılı bir post hazırlayacağız.

Aşkta insanın niyeti mi daha önemlidir, kısmeti mi? Mutluluk veya mutsuzluk bizim seçimlerimize mi bağlıdır, yoksa bizim dışımızda mı gelişip başımıza gelirler? Kafamda Bir Tuhaflık bu sorulara cevap ararken aile hayatıyla şehir hayatının çatışmasını, kadınların ev içlerindeki öfke ve çaresizliklerini resmediyor.