Silex and the City

İstanbul Fransız Kültür Merkezi bugün saat 19:00’da “Silex and The City” çizgi film dizisinin yaratıcısı ünlü Fransız çizer Jul’ü ağırlıyor. Sanatçı ile gerçekleşecek söyleşinin ardından 2013’de Fransa’da en çok izleyici toplayan animasyon dizisinden 30 dakikalık bir bölüm Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

Charlie Hebdo gibi Fransa’nın önde gelen yayınlarında basın çizerliği yapan Jul’ün (gerçek adıyla Julien Berjeaut) yayınlanmış birçok çizgi roman albümü bulunuyor. Sanatçının 2009 yılında Dargaud Yayınları’ndan çıkan “Silex and The City” çizgi romanı 250.000 adedin üzerinde basıldı. Bu başarının ardından çizgi film olarak uyarlanan “Silex and The City” 2012 yılında Arte kanalında yayınlanmaya başladı. Bu yıl üçüncü sezonu süren dizi 1.3 milyon izleyici ile 2013 yılında Fransa’nın en çok seyredilen animasyon dizisi oldu.

Jul’ün Fransa’da 150.000’den fazla satan ve 8 ayrı dile çevirilen kitabı “Filozoflar Dünyası” Aylak Yayınları tarafından Mart 2015’te Türkçe çevirisiyle yayımlanacak.

Fransız Kültür