mom 6

Mom 2

mom 3

Mom 4

mom 5

New York’ta yaşayan Charlie Engman, 2009 yılından beri annesi Kathleen McCain Engman’ı fotoğraflıyor. Çevresindeki her şeyi çekmesinin bir sonucu olarak bu durumdan nasibini ailesinin de aldığını belirten genç fotoğrafçının annesini çektiği Mom isimli serisi birçok derginin moda köşesinde yayınlandı ve çok sevildi. Annesini model olarak kullanan sanatçı bu durumu şu sözlerle açıklıyor:

“That was the first time I sat down and studied my mother. My real mother and the mother in my photographs—there is very little resemblance, but we’re really pushing the boundaries of the relationship. There’s a funny give-and-take: in many ways, I treat her as a material that I can manipulate and play with, but she also has her own ideas and brings a lot to the process. We kind of know what each other is comfortable with, and what we are trying to achieve together and separately.”

Charlie ‘nin annesi Kathleen ise Charlie doğmadan önce Guatemala’da barış gönüllüsü olarak faaliyetlerde bulunuyormuş. Projeden oldukça memnun gözüken anne Engman, oğlunun projede aslında kendisini annesi olarak görmediğini ve resimlerinde kendisini sadece materyal olarak kullandığını düşünüyor. Oğlunun konuya profesyonelce yaklaştığını düşünen anne, fotojenikliğiyle ve tarzıyla bildiğimiz annelerden kesinlikle değil.

Website