Hayal İncedoğan’ı ‘Wild is the Wind / Rüzgar Yabanidir’ (2012) ve ‘Leylak Şarabı Vol.1’ (2014) gibi eski birer klasik olarak hatırlayacağımız şarkılardan esinli sergiler yapan ve güncel sanatın önemli isimleri arasında yer alan genç bir sanatçı olarak tanıyoruz.

HAYAL INCEDOGAN 2

Şu günlerde ‘Leylak Şarabı Vol.II’ için hazırlanıyor. Hedefi ‘Leylak Şarabı’ sergi dizisinin her birini dünyanın farklı bir şehrinde yapabilmek ve interaktif projelerle sergiyi yaşayan, bize dokunan ve dokunabileceğimiz bir forma dönüştürebilmek.

İlhamını çoğunlukla elektronik müzik, botanik ve edebiyattan aldığını söyleyen sanatçı üzerinde çalıştığı yeni serginin, ilk sergiye (leylak şarabı vol.I) kıyasla duygusal şiddeti daha yoğun ve felsefi tarafı daha güçlü bir atmosfere sahip olacağını vurguluyor.

HAYAL INCEDOGAN 3

Leylak Şarabı Vo.I için hazırladığı video yerleştirmeyle sesini, hem bir motif hem de bir anlam ayracı olarak kullanan sanatçı, yeni sergisinde (leylak şarabı vol.II) video ve audio üretimlerin daha zengin yorumlarıyla bizi karşılayacak.

HAYAL INCEDOGAN 4

Romantik tavrı yeniden yorumlayarak, bizi aslında varolmayan bir şeyin peşine düşmeye ikna eden İncedoğan, yeni sergisinde aşkın pek de hatırlamak istemediğimiz karanlık taraflarını daha derinden ele alıyor ve bizi şarkının sözlerini daha dikkatle dinlemeye çağırıyor.

‘’Serin, nemli bir gecede kaybettim kendimi, bıraktım kendimi o sisli ışığa.. Garip bir zevkle uyuştum bir leylak ağacının altında..
Leylak şarabı, tatlı ve sarhoş edici…’’

Website