Galerist, Şakir Gökçebağ’ın ‘Think Tank’ isimli kişisel sergisine 20 Ocak – 14 Şubat 2015 tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor. Gündelik hayatta sıkça kullanılan hazır nesneleri dönüştürerek yaptığı yerleştirmelerle tanınan Gökçebağ, eserleri aracılığıyla izleyicinin kalıplaşmış algısını altüst ederek, yeni anlayış ve görme olanakları yaratır. Yapıbozumu ve seri çoğaltma teknikleriyle işlevlerinden uzaklaştırdığı eşyalar, benzersiz formlarıyla sanat objeleri olarak öne çıkarlar.

İlk defa Galerist’te gösterilecek olan, sanatçının sebze ve meyveleri kullanarak ürettiği ‘Cuttemporary Art’ serisinin devamı niteliğindeki ‘KL1 (Kırmızı Lahana)’ ve ‘KL2’ isimli yerleştirmeleri izleyiciye fotoğraf olarak sunulur. Tahta mandal, elbise askısı, şemsiye, terlik, hortum gibi tanıdık objelerle oluşturulmuş yerleştirmelerin yanı sıra, geçtiğimiz yıl Hollanda’da gerçeklestirdiği, içi su dolu kovaların yanyana dizilmesi ve aralarına yerleştirilen su terazilerinden oluşan ‘Horizon 2 ve 3’ de sergide izlenebilecek eserler arasındadır.

Yerleştirmelerinde Fluxus, Minimalizm, Bauhaus, Dadaizm, Pop-Art gibi farklı sanat akımlarından izler taşıyan sanatçı, şiirsellik, mizah, çözümleme ve yalınlaştırmalar aracılığı ile yeni önermelerde bulunur.

Şakir Gökçebağ Kimdir?

Şakir Gökçebağ, 1965 yılında Denizli’de doğdu. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nden (1987) mezun olduktan sonar 2001 yılına kadar aynı okulda öğretim görevlisi olarak çalıştı. Türkiye’nin yanı sıra aralarında Arp Museum – Remagen, CentrePasqu Art – İsviçre, Martin Gropius Bau – Berlin ve Sotheby’s – Londra’nın da olduğu Avrupa’nın pek çok sanat merkezinde sergiler açtı. George Maciunas – Wiesbaden, Markus Lupertz – Düsseldorf, Stiftung Kunstfonds – Bonn ödülleri ile Alman ve Avusturya hükümetlerinin çeşitli burslarını da alan sanatçı yaşamını ve çalışmalarını Hamburg’da sürdürmektedir.

Galerist