İstanbul Galatasaray Mahallesi’nde bulunan ve dünyanın farklı ülkelerinden sanatçıların eserlerini bir araya getiren Carré d’artistes Sanat Galerisi, İspanya ve Arjantin’den iki yeni ismi daha sanatseverlerle buluşturuyor.

‘Sanatı demokratikleştirmek’ söylemiyle sanatçıların orijinal eserlerini uygun fiyatlarla sanatseverlere sunan Carré d’artistes’de Ocak ayından itibaren pek çok farklı sanatçıyla birlikte İspanyol ressam Guillermo Marti Ceballos ve Arjantinli Maria Marta Crespo’nun eserleri de yer alacak.

Barcelona’da doğup büyüyen Ceballos’un eserlerindeki ana temayı manzaralar, kadın yüzleri ve figürleri oluşturuyor. Velázquez ve William Hogarth gibi ustaların ekolünden gelen Ceballos heyecan anlatımını kuvvetlendirmek için canlı tonlar kullanıyor. Van Gogh ve Paul Gauguin gibi isimlerden etkilenenCeballos, geçmişindeki empresyonist (izlenimci) döneminden sonra “en saf renklere dönüş’’ diye adlandırdığı ekspresyonist (dışavurumcu) dönemindeki renk kullanımındaki farklılıklarıyla anılıyor.Ceballos’un eserleri düzenli olarak 1996 yılından bu yana İspanya’da, yakın tarihten itibaren deFransa’da sergileniyor.

Eserlerini “izleyiciye sevinç ve neşe duygusu getiren bir renk ilahisi’’ olarak tanımlayan 1960 Buenos Aires doğumlu kadın sanatçının resimleri, Avrupa’nın pek çok ülkesinde ve Rusya’da oldukça beğeniliyor.

Picasso, Rothko, Michelangelo, Kandinsky, Joan Miro gibi isimlerden etkilenen Maria Marta Crespo kendi sanatını çağdaş, hem figüratif hem de soyut diye adlandırıyor.

Avrupa’nın yakından tanıdığı Guillermo Marti Ceballos ve Maria Marta Crespo’nun eserleri dünyanın farklı ülkelerinden 12 sanatçı ile birlikte Ocak’tan itibaren Carré d’artistes’de.

 Carredartistesturkey