Kaidan (1964) / 8,0

Japonyanın en önemli yönetmeni olarak anılan ve Masaki Sama olarak hitap edilen Masaki Kobayashi imzalı Kaidan, sinematografisi ve Japon sanatının filme aktarılış biçimiyle ve operavari tarzıyla iyi bir film. 4 Japon korku öyküsünün uyarlandığı film, 1965 yılında Cannes Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’nü almıştı.

The Ringu (1998) / 7,3

Hideo Nakata’nın sırasıyla Ring 1, Ring 2 ve Ring 0 olarak izlenmesi gereken filmin bazı sahneleriyle dalga geçmemek zor olsa da gerçekten rahatsız edici bir tarzı var. Daha sonra Amerikan versiyonunun çekildiği The Ring’i izleyenler filme ilham veren orjinal seriyi de izlemek isteyebilir.

Audition (1999) / 7,3

Karısını kaybeden ve yeniden birileriyle görüşmeye karar veren adam, tanıştığı kadınla tehlikeli bir ilişkiye başlar. Takashi Miike imzalı film, Türkçe’ye Ölüm Provası olarak çevrilmişti.

Suicide Club (2002) / 6,6

Orjinal adı Jisatsu Saakuru olan Japon filmi Suicide Club, şimdiye kadar birçok festivalde gösterildi ve ödül aldı. Sin Sono imzalı film, özellikle 200 Japon kızın el ele tutuşarak kendilerini hareket halindeki bir trenin önüne attıkalrı sahne ile akıllara kazındı.

Cold Fish (2010) / 7,1

Michael Haneke esintileri hissedilen Cold Fish, intikam üzerine kurgulanmış bol kanlı bir film. Biraz uzun sürüyor ve saçma olduğu çok fazla kısım da var fakat bir şekilde kendisini izlettirmeyi başarıyor.