5

Kimdir Yasemen Aydın neler yapar?

Müzik ve sanat ile iç içe yaşıyan, bitkileri bağrına basan, kalabalıktan hoşlanan bir Dünya insanı.

Bashla projesi nasıl ve ne zaman ortaya çıktı?

Amerika’ya gitmeden önce çalıştığım şirkette büyük markalara t-­shirt tasarımları hazırlıyorduk. Hazırladığımız tasarımlar markalar tarafından beğenilirse mass production’a geçiyordu. Illüstrasyon, grafik ve fotoğraf dahil olmak üzere çok yönlü çalıştığımız her imajı kullanıyorduk. Grafik tasarım ve illüstrasyonun satış gücünün ne kadar yüksek olduğunu o zaman anlamıştım. Amerika’ya okumaya gittiğimde yaptığım artwork’lerin değerlenmesini, ürüne dönüşmesini, ardından binlerce insan tarafından bu ürünlerin kullanılmasını istiyordum. Böyle bir site yoktu maalesef, farkında olmadan Bashlanın ilk tohumları o zaman atılmıştı saksıya.

Bashla 5

Bashla ekibi olarak neyi amaçlıyorsunuz?

Bir sanat eserinin canlanmasını, ete kemiğe bürünmesini, “moveable” olmasını, ama her şeyden önemlisi hala gücünü ve tekliliğini korumasını, ötekileştirilmemesini.

Bashla’nın bünyesine sanatçı kabul ederken gözettiği kriterler neler?

Aslında tam bir kriter yok, genelde artwork’lere bakarken onları ürünleştiriyoruz gözümüzde. Hatta her eklenen artwork’ün bir ürün tag’i var.

Beğendiğimiz bir sanat eserini başka ürünlerde görebilme fikri çok güzel. Sen en çok hangi sanat eserinin hakkını satın almak isterdin?

Kendi açımdan konuşmak gerekirse özel koleksiyon için sanat eseri alırdım.

bashla 8

Sanatçı eseri kullanım hakkını satın alma süreci nasıl işliyor?

Beğendiğimiz sanatçılarla iletişime geçiyoruz, bizimle çalışmak isteyenlerin işlerini kurosyondan geçirdikten sonra sitede yayınlıyoruz. Satış olduktan sonra ise artwork’ün ticari telif hakkı alan kişiye geçiyor, bu da şu demek alan kişi sanat eserini bir ürüne dönüştürmek zorunda, ister kitap/albüm kapağı, t­-shirt tasarımı, iç mimaride kullanılacak exclusive eserler vs.. Yazılı basında kullanılan herhangi bir işte ise hangi artistin işi olduğunun mutlaka yazılması gerekiyor. Ürün aynı zamanda galerilerden ya da küratörler tarafından da satın alınabiliyor. Sanatçı ise hala bu işi ‘’artist self promotion’’ adı altında sergilerde gösterip satabiliyor. Biz sadece ürüne dönüştürüldüğünde başka bir firmaya satılmasını / burada rakip olan başka bir fimanın bu hakkı almamasını sağlıyoruz. İki tarafin da haklarını korumaya, adil bir platform inşa etmeye çalışıyoruz. Bashla, sanatçı ile alıcının buluşabildiği, iki tarafın da kendini özel hissettiği tek satış platformu. Amacımız sanatçıların tasarım gücünü sürekli besleyen, kendi müşterisiyle iletişim halinde olabiliceği, alıcının ise bire bir sevdiği kişi ile çalışabileceği bir sanat platformu kurmak.

bashla

Bashla bünyesindeki sanatçılarla nasıl bir ilişki içinde? Ne sıklıkla bir araya geliyorsunuz?

Şöyle söyleyeyim, Bashla‘nın temelleri iki yıl önce atıldı. Sanatçıları bir araya toplamak için binlerce insana e-mail atıldı. Bashla’nın fikrini benimseyen kişilerle eğer İstanbul’dalarsa bire bir görüştük. Şimdi hepsi çok yakın dostlarımız oldu. Onlardan aldığımız görüşler, uyarılar her zaman dikkate alındı ve alınacak da.

Yabancı sanatçılarımıza ise Skype üzerinden görüntülü konuşma yaptık. Bashla sadece bir site değil aynı zamanda bir bağımsız sanatçılar evi. Yaptığımız her görüşmede belirttiğim gibi, bu bir ev ve kurucuları olarak biz de bu evin konuklarıyız aynı sanatçılarımız gibi. Onların enerjisi olmasaydı Bashla çıkış yapamazdı.

Bashla 3

Bashla takip edenleri ileride ne gibi projeler bekliyor? Neler üzerinde çalışıyorsunuz şu sıralar?

Burası biraz sır ama şunu söyleyebilirim Bashla‘nın en büyük özelliği olan artist curation ve artwork curation özelliği koleksiyonerler ve sanat yönetmenleri tarafından çok ciddiye alındı. Bu özelliğin üzerine gidip Bashla’nın yelpazesini biraz daha genişleteceğiz. Sürpriz :)

Bashla

Artworks

Tekla Evelina Severin 
Yoko Honda
Ukkrid Tosak
Alessandra De Cristofaro- 
Özgür Özçelik
Necmi Mutlu
Ville Savimaa
Ivan Blazetic