Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
28 Oct

Yağmur Sefa

Oldmagnet için de birlikte moda çekimleri yaptığımız, tarzını ve yaptığı işleri çok sevdiğimiz Yağmur Sefa, kurucusu olduğu stil danışmanlığı uygulaması Heystyleit ile “Ne Giysem?” kararsızlığı yaşayanlara sesleniyor.

Yağmur, son günlerde adını daha sık duyar olduğumuz Heystyleit uygulamasının hikayesi nedir?

Moda editörlüğü yapmaya başladığım yıllardan bu yana çevremdekiler alışveriş yapacakları ya da özel bir event’e gidecekleri zaman bana danışırlar; ben de seve seve cevap veririm. Son yıllarda sosyal medyanın da etkisiyle görselliğin önemi çok arttı ve ortalık fotoğraf ve videolarla dolar oldu. Bu durum modayla ilgili bana gelen soruları tabii çok arttırdı. Yakın çevremi geç, hiç tanımadığım, kim olduğunu bilmediğim insanlar, arkadaşlarıma bana sormaları için gidecekleri event’i söyleyip, yapacakları saça makyaja kadar benden fikir almaya çalışmaya başladılar.

Bir gün ortağımla toplantıdayken, yakın bir arkadaşımın mağazada kabinden attığı acil konulu fotoğraflarla bu durum bende en uç noktasına ulaştı. Ağzımdan çıkan bir cümle bizde bir ampul yanmasına neden oldu ve konuştuğumuz şeyi bırakıp, böyle bir şey olsa nasıl olurdu diye kağıt kalem çıkarıp uygulamayı o anda çizdik.

heystyleit

Online stil danışmanı kulağa harika geliyor. Böyle bir ihtiyacı nasıl tespit ettiniz?

Bir zamanlar online dergiye, online alışverişe, online bankacılığa bile karşı olan ben şu anda online stil danışmanlığı uygulaması yaptım. İhtiyaç insana neler yaptırıyor bakar mısın? :)

Print dergiye tutkum bambaşka olsa da şu anda yurtdışındaki dergilerle çalışabilmemi sağlayan şey dijitalleşme. New York, Los Angeles, Londra, Berlin ve Paris merkezli dergilerle dijitallikten dolayı bu kadar rahat çalışıyorum.

İhtiyaç bir anda oluşmadı, diğer moda editörü arkadaşlarımdan da duymaya başladım bu talepleri. Sonuç olarak yılların birikimini uygun ortam ve zamanda aksiyona dökmüş olduk.

Heystyleit uygulamasını indirdiğimiz andan itibaren bizi nasıl bir süreç bekliyor?

Uygulamayı Apple Store’dan ücretsiz olarak indiriyorsunuz. İndirdiğiniz anda bir giriş sayfası açılıyor, oradan Türkçe ve İngilizce dillerinden istediğinizi seçip Facebook hesabınızla giriş yapıyorsunuz. Giriş yaptıktan sonra 4 adet hizmet görüyorsunuz. İçlerinden birini seçip, danışmak istediğiniz stylist’e karar veriyorsunuz ve styling talebinizi iletiyorsunuz.

Bu hizmetler neler peki?

İlki ‘’Kombin Yarat’’ hizmeti. Gardırobunuzdaki kıyafetlerin fotoğraflarını çekip, uygulamaya yüklüyorsunuz ve bütün gardırobunuzu kombinletiyorsunuz. Size en uyumlu parçaları, birlikte asla olmayacak parçaları ve dahasını söylüyoruz.

İkincisi ‘’Bu mu Bu mu?’’ hizmeti. Burada özel olan şey stylist’lerden maximum 15 dk. içinde cevap alma ayrıcalığı. O anda kullanıcılar online alışveriş yapıyor, kabinde kıyafet deniyor ya da dolap karşısında kıyafet bakıyor veya evden çıkmak üzere olabilir diye bu hizmeti koyduk. Fotoğraflar yükleyerek sorular sorup hızlıca cevap almak en önemli nokta.

Üçüncüsü “Premium Styling” hizmeti. Bunun fiyatı diğerlerine göre biraz yüksek. Burada stylist’e görüntülü konuşmayla bağlanma hizmeti var.

Dördüncüsü ise ‘’Akşam Ne Giysem?’’ hizmeti. Burada bize gideceğiniz event’le ilgili bilgiyi veriyorsunuz, biz de size markalardan, tasarımcılardan linkler, görseller ve stil önerileri sunuyoruz.

Uygulamaya gelen kullanıcı yorumları ve tepkiler nasıl?

En hoşuma gidenlerden biri; “Böyle bir şeye çok ihtiyacım vardı ama sonuçta beni tanımadan bana en yakışanı bulabileceğinizden emin değildim.” oldu. Bu kullanıcı, başka bir hizmet daha satın aldı ve şu anda en aktif kullanıcılarımızdan biri.

Yurtdışına da açıldıktan sonra işler baya yoğunlaşacak gibi, farklı işlerle ilgilenmeye vakit kalıyor mu?

Şu anda Viyana, Berlin, Milano ve Dubai’den stylist’lerle anlaşıyoruz. O açılım çok yakında gerçekleşiyor. Yoğunluk artıyor daha da artacak ama iş telefonda olduğu için ben moda çekimlerimi yapmaya devam ediyorum ve edeceğim. Moda çekimleri beni besliyor, ben de app’i besliyorum.

Uygulamaya olan kadın ve erkek ilgi oranı nasıl? Aslında erkekler de en az kadınlar kadar kombin konusunda hassas değiller mi?

Genelde gelen tepkiler; “Nasıl bu zamana kadar yoktu?”, “Erkekler yaşadı, kadınların kıyafet bulamamaktan olan gecikmeleri de ortadan kalkar artık.” gibi oldu. İlginç olansa; erkeklerden gelen talep ciddi bir ölçüde. Apple Store’a koyduğumuzda ilk satın almalar erkeklerden geldi. Meğerse styling, erkekler için kanayan bir yaraymış. :)

Heystyleit için planladığınız hedeflerin en uç noktası nedir? Nereye ulaşmayı hedefliyorsunuz?

Önümüzdeki aylarda app’e entegre edeceğimiz çok yeni bir teknolojiyle o uç noktaya yaklaşmış olacağız. Şu an düşünürken bile inanılmaz heyecanlanıyorum fakat detay veremiyorum henüz.

Hedefimiz bütün dünyada styling deyince en çok kullanılan uygulama olmak.

Download Heystyleit

Heystyleit Instagram

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply