Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
23 Nov

İntiharlı Filmler Listesi

Bazı filmler, sinema tarihinde intihar sahneleriyle ya da intihar odaklı senaryolarıyla iz bırakmışlardır. İntihar denilince aklımıza gelen 8 filmi sizlere de hatırlatmak istedik. Siz de aklınıza gelen intihar konulu veya çağrışımlı filmleri, yazıya yorum olarak yazabilirsiniz.

The Virgin Suicides (1999)

Kirsten Dunst’ın gençlik filmlerinden The Virgin Suicide, bir Sofia Coppola filmi. 70’lerde Amerikalı muhafazakar ebevynleri yüzünden intihar eden dört kızkardeşin hikayesinin analtıldığı filmde renkler ve soundtrack’ler şahane.

 Girl Interrupted (1999)

Angelina Jolie, Winona Ryder ve Brittany Murphay gibi isimlerin yer aldığı Girl Interrupted, akıl hastanesinde geçen bir film. Winona Ryder’ın intihara meylinden dolayı tedavi gördüğü klinikteki diğer kadınların hikayelerinden ve Brittany Murphy’nin Skeeter Davis-The End of The World şarkısı eşliğindeki şiirsel intiharından mahrum kalmayın.

Requiem For a Dream (2000)

Uyuşturucunun, bir insanın ve çevresindekilerin hayatını nasıl felakete sürükleyeceğine dair yapılan en iyi filmlerden biri olan Requiem for A Dream, ucu intihara dokunan ve intihar hissi uyandıran filmleri sevenler için mutlaka izlenmesi gerekenler listesinde.

Single Man (2009)

Sinematografisi aşmış bir film olan Single Man’de başrol oyuncusu Colin Firth’ün muhteşem oyunculuğu filmi daha da kusursuz yapıyor. Erkek arkadaşı Jim’in ölümüne dayanamayan George, kendi intiharını planlar ve film onun hayatının son günü olmasını düşündüğü gün ile başlar.

Oldboy (2003)

İntikam ve intiharın bir arada olduğu Old Boy, zaten konumuz intihar olmasa da izlemeniz gereken bir film. Başroldeki karakter Oh Dae-Su’nun hapis hayatı yaşadığı bir evden kurtulmaya çalışırkenki intihar teşebbüsleri ve yaşadıkları mutlaka izlenmeli.

Salo or The 120 Days of Sodom (1975)

Yasaklanmış ve rahatsız edici filmler listelerinde başı çeken Salo, aynı zamanda intihar konulu bir film. İşkence ve sapkınlığa maruz kalan gençlerin yaşamaktansa ölmeyi tercih ettiği film, listemizde yer almalıydı.

 

The Hours (2002)

Ünlü ingiliz yazar Virginia Woolf’un hayatını ve doalyısıyla intiharını konu edinen The Hours’ıns adece kadrosu bile izlemeye değer. Filmde Merly Streep, Nicole Kidman ve Julianne Moore adeta göz ziyafeti yaşatıyor.

Prozac Nation (2001)

Depresyon, uyuşturucu, seks ve intihar teşebbüsü konulu Prozac Nation, iç karartıcı ama bu konualrla ilgilenenlerin hoşuna gidecek bir film. Kadrosunda AHS’nin efsane kraliçesi Jessica Lange, Christina Ricci, Jason Biggs ve Michelle Williams gibi ünlüler göz dolduruyor.

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

3 Comments
 • melike

  2009 yapımı Le hérisson.
  “benim adım paloma. yaşım 11. paris’te emmanuel sokak 2 numarada lüks bir dairede yaşıyorum. annem babam zengin; ailem zengin; ablam ve ben de temelli zengin sayılırız. ama buna rağmen, bütün bu şans ve zenginliğe rağmen uzun zamandan beri biliyorum ki benim için son durak bir akvaryum. yetişkinlerin bardakların üzerindeki sinekler gibi çiftleştiği bir yer. kesin olan şu ki benim yerim akvaryum değil. çok düşündüm ve kararımı verdim. okulun son günü geldiğinde 12 yaşıma gireceğim. haziran’ın 16. yani 165 gün sonra kendimi öldüreceğim. ölmeyi planlamam bir sebze gibi çürüyüp gideceğim anlamına gelmez tabii. insan ölürken önemli olan ölüyor olması değildir; o anda ne yaptığıdır. o anda, o saniyede…”

  23 November 2014 at 22:11 Reply
 • suay

  Lilja4ever kesinlikle izlenmelili

  21 April 2015 at 14:18 Reply
 • Elif

  Suicide room- İntihar odası.
  Kesinlikle izlenmeli muhteşem bir film

  15 December 2015 at 16:36 Reply

Leave a reply