Featured Posts

Onu Öldür, Beni Güldür / Ali Elmacı
“Onu Öldür, Beni Güldür” sergisindeki fantastik sahnelerde, bal yapan eşek arılarına, abaküse takılmış kurukafalara, bağırsak şeklindeki sarıklara ve gözünü izleyiciye dikmiş huzursuz çocuklara rastlıyoruz. Çekici olanla iticiyi, samimi olanla tehditkarı, doğalla yapayı, kutsalla kitsch'i bir arada seyrederken hangisine inanacağımızı şaşırıyoruz.
View Post
To top
9 Feb

Perfetti Sconosciuti mi Cebimdeki Yabancı mı?

Bu hafta vizyona giren yönetmenliğini Serra Yılmaz’ın, yapımcılığını ise Ferzan Özpetek’in üstlendiği “Cebimdeki Yabancı” 2016 yılında çekilmiş olan Perfetti Sconosciuti’nin bir uyarlaması. Filmi izledikten sonra orijinalini merak etmemek mümkün değil. Aynı gün içinde hem yerli versiyonunu hem de orijinalini izlemiş olmamıza dayanarak şunu söyleyebiliriz ki normalde uyarlamalar orijinallerinden iyi olmaz fakat bu sefer yerli uyarlamanın daha başarılı ve daha vurucu olduğunu söyleyebiliriz.

Filmin senaryosunda 1-2 mesele dışında neredeyse repliklere bile sadık kalınmış. Üzerinde değişiklik yapılan meseleler, tamamen Türk örf ve adetlerine ters düşer endişesi ile ele alınmamış. (Spoiler olacağı için söyleyemiyoruz.)

İki filmi sinematografik açıdan ve oyuncuların başarısı açısından değerlendirmek gerekirse, Cebimdeki Yabancı’nın her ikisinde de filmin orijinalini solladığını söyleyebiliriz. Özellikle Şebnem Bozoklu, Çağlar Çorumlu ve Buğra Gülsoy rollerini gerçekten hakkıyla yerine getirmiş. Belçim Bilgin, karakteri olduğundan da antipatik oynamayı başarmış. Bu da bir başarı neticede.

İlişkilerin en büyük problemlerinden biri olan cep telefonu mevzusunu birçokları için daha da derin bir meseleye dönüştürecek olan filme gidecek olanlara ufak bir tavsiye: Mesajlarınızı temizleyin!

Filmin orijinalini merak edenler İngilizce altyazılı versiyonunu bulabilirler ancak Türkçe altyazılı versiyonlar telif hakları nedeniyle yapımcı tarafından kaldırılmış.

 

AYŞİN İLDEŞ

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık bölümünden mezun olduktan sonra University of The Arts London ve Chelsea College’da iletişim ve medya üzerine eğitim aldı. Çeşitli yayınlarda yıllardır kültür-sanat, sinema, müzik, seyahat, dekorasyon ve gastronomi alanlarında editörlük yapmanın yanı sıra, markalara ve kişilere dijital iletişim danışmanlığı, yaratıcı içerik ve kurumsal blog yönetimi, kurumsal dergi yaptığı işlerden bazıları. Yazı İşleri Müdürü ve Kurumsal İletişim Sorumlusu olarak çalıştığı Büyük Kulüp'ten ayrıldıktan sonra Kurucusu olduğu Beyoğlu Creative'i hayata geçirdi. Yeni projeler tasarlamaya ve çeşitli platformlarda yazmaya devam ediyor.

No Comments

Leave a reply